Papillon, plemeno které si získalo srdce Marie Antoinetty

Datum:
20.12.2021 19:06
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/birgl

Drobný, ale odolný pes s ostražitým, aktivním a přátelským chováním. Přestože je toto plemeno pojmenováno podle vzhledu vztyčených uší připomínající motýla, je také ve variantě s ušima ve tvaru kapky. Jsou to chytří psi, které lze vycvičit, aby se zúčastnili psích sportů, nebo soutěžili v soutěžích poslušnosti. I když jsou malé velikosti, jsou aktivní a budou chtít vše prozkoumávat. 

HISTORIE 

Jejich původ začíná ve Francii, kde byli pojmenováni podle svých charakteristických uší. Papillon znamená ve francouzštině motýl. Ne všechni však mají vztyčené uši, varianta s kapkovitýma ušima je známá jako phalene, což znamená můra. Plemeno bylo kdysi známé jako trpasličí španěl a může sahat až do 13. století. Papilloni si postupem času získali oblibu ve Španělsku a Itálii, kde byli často zobrazováni na klasických obrazech. Mezi slavné majitele patří francouzský král Ludvík XIV. a královna Marie Antoinetta. Do USA byli převezeni až koncem 19. století. 

foto: pixabay.com/gayleenfroese2

PÉČE 

Jeho dlouhá, jemná srst vyžaduje mírnou péči. Konkrétně kartáčování několikrát do týdne jí rozhodně prospěje, ale nevyžaduje stříhání. Jako mnoho malých psů může být papillon divoký a tvrdohlavý, ale to ho můžete lehce odnaučit. Důsledný výcvik poslušnosti je nutností. Papilloni jsou také energetičtí , takže rutinní cvičení je velmi důležité. Milují děti, ale je třeba, aby dítě rozumělo tomu, jak se psem zacházet. Papilloni se snadno zraní a při bolesti se mohou bránit. Toto plemeno dobře vychází s jinými domácími mazlíčky. Rádi se pasují do role vůdce smečky. To může vést k syndromu malého psa, kdy pes projevuje nežádoucí chování, jako je vyskakování a vrčení na svého majitele. Dlouhé odloučení od rodiny u nich může způsobit separační úzkost a problémy s chováním. 

Zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI

foto: pixabay.com/sterou70