Paraziti, kteří napadají psy

Datum:
22.2.2021 08:30
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: pexels.com/ Sam Lion

 

Naše mazlíčky ohrožuje řada parazitů, toto jsou 4 nejčastější a rozhodně není dobré je brát na lehkou váhu. 

zdroj: pixabay.com/ewka_pn

 

Paraziti se dělí na vnitřní a vnější. Jak už název napovídá, vnitřní napadají naše mazlíčky zevnitř a vnější, kteří útočí zvenčí na srst a pod. 

 

VNITŘNÍ PARAZITI

Škrkavky

Škrkavky se přenáší především z feny na štěňátka. Jsou to červy, kteří se objevují v trusu. Jakmile už jsou viditelné, jsou střeva zvířete silně napadená.

Tasemnice 

Tasemnice se psovi dostane do těla na jiném hostitelovi. Například, když spolkne blechu na které tasemnice je. Je to dlouhý červ, který se uhnízdí mazlíčkovi v těle a zvětšuje se. Postupně části tasemnice odchází s trusem a vypadají jako kousky rýže. Další příznak je ten, že pes tzv. sáňkuje. 

 

VNĚJŠÍ PARAZITI

Blecha

Malý parazit, který je především přenašečem tasemnice. Nejčastějším příznakem je časté, až urputné drbání. Blechy je třeba řešit včas, rychle se rozmnožují a mohou nadělat pěknou neplechu. Existuje mnoho přípravků proti blechám, které můžete používat i jako prevenci.

Klíště

S klíštětem se narozdíl od blech setkal už každý majitel psa. Vyskytují se především v teplých dnech a pes ho chytne kdekoliv v přírodě.  Pes na klíště hned neupozorní, je dobré ho pravidelně kontrolovat. 

zdroj: pexels.com/Lisa Fotions

 

Parazity neberte na lehkou váhu a nejlépe se jim snažte předcházet. Existuje spousta přípravků, které vám mohou v tomto boji pomoc. Veterinář vám určitě rád poradí s prevencí a i případnou léčbou.