Nejoblíbenější pastevecká plemena

Datum:
14.3.2022 11:58
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Couleur

Mnoho plemen je klasifikováno mezi pastevecké, každý z nich má jiný tvar, velikost a pochází z různých koutů světa. Jsou zběhlí v pasení v horských oblastech, na rovinatých polích a za jakéhokoliv počasí. 

CHARAKTERISTIKA 

Pastevecká plemena patří mezi nejinteligentnější a nejaktivnější psí plemena. Skvěle se trénují, potřebují dostatek duševního a fyzického cvičení.Většina pasteveckých psů z oblastí s chladným počasím je dlouhosrstá, nebo mají dvojitou srst, aby je chránila v horách nebo v drsných povětrnostních podmínkách. 

AUSTRALSKÝ OVČÁK 

Navzdory svému jménu pochází australský ovčák ze Spojených států, ale jeho předchůdci přišli z Austrálie. Jsou vynikající pastevečtí a všestranní psi. Jsou velmi atletičtí a vynikají téměř ve všech psích sportech. Baví je turistika, házení talíře a učení nových triků. 

BEARDED KOLIE 

Vousaté kolie, které pocházejí ze Skotska, jsou inteligentní a mají vysoké nároky na pohyb. Mohou být také tvrdohlaví, takže je důležité začít s výcvikem v mladém věku. Dávají přednost prostoru pro běh bez vodítka a potřebují hodně pozornosti. 

foto: pixabay.com/missbeamy18

BORDER KOLIE 

Border kolie pravděpodobně jako první napadne každého. Pasou ovce na Britských ostrovech již více než století. Zabavit kolii může být pro některé výzva. Jsou vysoce inteligentní a potřebují neustále něco dělat - ať už jde o pasení, nebo výcvik na psí sporty. 

foto: pixabay.com/Ray_Shrewsberry

NĚMECKÝ OVČÁK 

Plemeno bylo vyvinuto pro chov dobytka a práci na farmách v Německu. Tento všestranný pes je také vysoce ceněný v donucovacích orgánech. Němečtí ovčáci bývají velmi inteligentní, loajální a učenliví. 

foto: pixabay.com/adamkontor

Mezi další pastevecká plemena patří například islandský ovčák, pembroke welsh corgi, puli a pyrenejský horský pes.