Péče o oči a okolí

Datum:
12.5. 20:44
Autor:
Kateřina Lulkova

Oko je důležitým orgánem a je třeba mu rozhodně věnovat pozornost. Zdravé oko u psa je čisté, tj. bez výtoku, zákalu apod. Oči jsou však ovlivňovány i řadou faktorů, jako je například plemenná příslušnost, roční období, zdravotní stav a stáří psa, druh krmení, prostředí, ve kterém pes žije, atd. 

Pravidelná hygiena očního okolí 

Nicméně i psi mají ospalky, které nejsou signálem, že by v oku byl problém. Jen je zapotřebí v rámci hygieny a prevence ospalky odstraňovat, aby nedošlo k jejich následnému hromadění v koutu oka. Nejen, že to nevypadá pěkně, ale především může dojít k infekci oka a podráždění pokožky v místě nánosu. 

Stejně tak oční okolí u některých psů bývá znečištěno zasychajícími slzami. Oční okolí stačí otřít suchým či vlhkým hadříkem, papírovým kapesníkem, čtverečkem gázy. Nikdy ne vatou, neboť by naopak její vlákna mohla ulpět v oku psa a způsobit podráždění. Pokud je oko zdravé, tj. bez zarudnutí a výtoku, je nevhodné aplikovat jakékoliv kapky či jiné přípravky. 

Faktory způsobující slzení a výtok

Pokud se pes pohybuje v prašném prostředí, což může způsobit podráždění oka. Zvýšené riziko je u psů s dlouhou srstí, která může dráždit oko a způsobit nadměrné slzení, kdy dochází k poškození rohovky a může zapříčinit až zánět. Dále se jedná o nadměrné a nadbytečné řasy, které rovněž dráždí oko a nadměrným slzení dochází k poškození rohovky.

Prevence 

Kromě pravidelné hygieny, jak je výše uvedeno, tj. udržovat oční okolí v suchu a čistotě, je třeba věnovat zvýšenou pozornost zejména psům s dlouhou srstí. Zajistit, aby chlupy nemohly dráždit oko, tj. ostříhat chlupy na hlavě či je svázat do culíku, tzv. top knot. Tímto jsou oči chráněné před drážděním či poraněním chlupy.

Kdy je třeba vyhledat veterináře

Lehký výtok, zejména v případě podráždění díky prašnému prostředí, je možné léčit prostřednictvím domácích prostředků. Pro zklidnění lze použít vývar ze světlíku, heřmánku, řepíku či jen převařenou vodu. Pokud by nedošlo k viditelnému zlepšení, je třeba navštívit veterinárního lékaře.

Pokud se jedná o nadměrné a nadbytečné řasy, je třeba vyhledat veterináře, který odborně pomocí pinzety odstraní řasy způsobují dráždění. Neotálet s návštěvou veterináře, pokud má pes zarudlé oko, kalný či hnisavý výtok, oko mhouří či má zavřené apod.

 

 

 


Další články