Pes a bodnutí vosou/včelou - první pomoc
13.7.2019 13:20
Kateřina Lulkova
V létě dochází nejčastěji k bodnutí psa vosou či včelou a to zejména v oblasti hlavy, krku či končetin. Reakce psa je samozřejmě individuální, která se odvíjí dle místa bodnutí i samotné citlivosti zvířete na konkrétní druh hmyzího jedu. A tak klidně u některého psa nemusíte ani zaznamenat, že se něco stalo, zatímco u jiného může mít bodnutí včelou či vosou silnou alergickou reakci.
Ideálním řešením je prevence
Začněme nejdříve prevencí, která je vždy lepší a efektivnější. Prevence spočívá v tom, že nejen štěňata je třeba hlídat, neboť jsou velmi zvídavá stvoření a ke všemu čichají. I pro malá plemena je bodnutí vyšším rizikem, neboť může znamenat jisté nebezpečí v rámci dávky jedu vzhledem k jejich velikosti. Pokud možno, zamezte styku psa s rostlinami, dávejte pozor na spadané ovoce, odpadkové koše a také kontrolujte obsah venkovní misky.
Přínosné je také nosit s sebou neustále mobilní telefon, tj. i na procházce se psem, kdy si tak můžete zavolat pomoc. Stejně tak mějte v telefonu uložený kontakt na svého veterináře, abyste mohli kdykoliv zavolat.
Příznaky bodnutí hmyzem
Samozřejmě psa může bodnout včela, vosa apod., aniž byste byli u toho. Tudíž zde vám pomůže znát i patrné symptomy. Stejně tak bodnutí je záležitostí chvilky, kdy nemusíte v té postřehnout přesné místo apod. Proto je dobré vědět, jaké jsou typické příznaky, tj. že pes si postižené místo otírá, snaží se packou pomoc a místo si lízat, kousat. Někdy se může jen zkrátka ošívat na postiženém místě.
Lehčí forma alergické reakce probíhá, když místo po bodnutí hmyzem zčervená a nateče. Silná alergie se projevuje tak, že zvíře má problém s dýcháním, může dojít ke zvracení, stejně tak pes se může chovat zmateně či být malátný.
První pomoc ze strany majitele
Jako první je třeba odstranit žihadlo, pokud je stále v ráně. Sundat psovi obojek. Psa uložit do stínu a zamezit pohybu, neboť právě aktivita a teplo urychlují vstřebávání jedu. Postižené místo potřít obyčejným octem nebo cibulí. Vhodné je místo chladit, aby se zamezilo vzniku otoků.
Kdy je třeba vyhledat veterinární pomoc?
Okamžitě navštívit veterináře je třeba vždy, když dojde k bodnutí přímo do tlamy psa nebo je zvíře alergické, stejně tak v případě pobodání větším množstvím hmyzu. Odbornou pomoc je třeba vyhledat i pokud je pes malátný, zvrací, má potíže s dýcháním a výraznou bolestivost nebo když je otok větší jak cca 5 cm.