Psi s poruchami spánku

Datum:
24.6.2016 09:28
Autor:
Alžběta Leierova

Se stárnoucími psy je to podobné jako se seniory. Senioři

trpící nespavostí od člověka naštěstí nevyžadují, aby s nimi v noci obcházel panelák. Psům je to jedno. A nejen  vytím mohou svým páníčků dávat najevo, že by chtěli vyvenčit. Noční buzení pejskem na radosti nepřidá,  zvlášť když zjistíte, že  venčení byla pouhá zástěrka. Že váš miláček nemohl spát a potřeboval jen rozptýlení.    .

Problémy se psi s poruchami spánku zaujaly v zahraničí vědce natolik, že na ně neváhali zaměřit průzkum. Z průzkumu vyplynula řada poznatků nejen pro majitele stárnoucí  psů.

U 80% psů ve věku nad 11 let a 90% psů starších 15 let se potvrdilo, že více spali. Zjistilo se, že k nárůstu  „spáčů“ dochází lineárně od věku sedmi let života.

Stárnoucí psi pospávají zejména po venčení, domácí hře či krmení. Podle průzkumu spala většina starých psů přes noc dobře bez ohledu na to, kolik hodin prospali přes den. Nespavostí trpělo jen málo psů. To, podle průzkumníků ale neznamená, že by stárnoucí miláčci ve stáří nevyžadovali zvýšenou péči a ochranu.  

 

Motivace i pro výrobce

Většina účastníků průzkumu potvrdila, že si je vědoma potřeby většího komfortu, láskyplného vztahu a podpory psa, pokud jde o návyky při spaní, aby došlo ke zmírnění nároků na jejich stárnoucí organismus.

Opatření, kterými majitele pomáhají svým miláčků příkladně spočívala v pohodlněji řešeném pelíšku vyloženém ovčí kůží nebo poduškou s fazolemi. Pejskům bylo umožněno spát na polštářcích s bylinkami. K dispozici měli speciální matrace, prošívané přikrývky a v noci je hřála i láhev s teplou vodou. Majitelé se postarali o přestěhování pelíšků k radiátorům, krbům či kamnům na teplejší místa. Staří psi byli zbaveni hlídací povinnosti a bylo jim umožněno spát v domě. Gaučáci dostali dokonce i vlastní křesla a sedačky. Nedivte se! Pro spokojenost a pohodlí miláčka jsou lidé ochotni udělat cokoliv. Někteří majitelé prý nelitovali věnovat svým miláčkům do pelíšku i značková, propocená trička pro pocit většího uvolnění, když se jejich pán vzdálí a pes se ocitne sám.

Představte si, že by takový průzkum někdo zaplatil u nás! Co všechno bychom se o sobě a svých miláčcích asi dozvěděli?                 

 


Další články