Pitný režim u psa

Datum:
15.6. 13:36
Autor:
Kateřina Lulkova

Život bez vody je nereálný, platí pro lidi, stejně tak i pro naše chlupaté čtyřnohé kamarády. Pitný režim je důležitý po celý rok, v létě a zejména v horkých letních dnech dvojnásob. Samozřejmě každý pes je jiný a potřebuje jiné množství vody. Je logické, že čivava potřebuje zcela odlišný příjem tekutin za den než třeba takový vlčák. V tomto směru pomůže pro lepší představu orientační přehled, tj. na 10 kg váhy psa je doporučeno 0,5 l vody za den, pro psa o hmotnosti 20 kg je doporučená spotřeba 1,2 l vody, pro psa o váze 70 kg je denní dávka 4,2 l vody.

Důležité je brát v potaz také aktivitu psa, jeho věk, tělesnou dispozici, délku srsti, klimatické podmínky a stravu! Jestliže pes je pouze na suché, tj. granulované stravě, tak musí vypít více vody, než když dostává konzervy, paštiky apod. Pokud je pes aktivní, tak logicky potřebuje vyšší příjem tekutiny, tj. vody.

Symptomy ukazující na dehydrataci

Pokud si nejste jisti či se obáváte, že váš pes nevypije za den dostatečné množství vody, tak vám v tomto směru pomůže následující, jednak se zaměřit na barvu jeho moči. Je to stejné jako u lidí. Pokud je moč tmavě zbarvená, znamená to, že pes trpí nedostatkem tekutin v těle a je třeba to napravit. Neboť právě to může způsobit dehydrataci organismu.

Dehydratace organismu může poškodit orgány, taktéž může vést k selhání ledvin a v nejhorším případě zapříčinit i smrt zvířete. Mezi viditelné a zřetelné příznaky dehydratace patří již zmíněná tmavá moč, dále apatie, zapadlé matné oči, nechuť k jakémukoliv pohybu. Nedostatek tekutin v těle má vliv na zahušťování krve v těle, což vede ke vzniku krevních sraženin a dalších oběhových poruch.

Jak zajistit, aby pes měl správný přísun vody?

Základem je, aby pes měl svou vlastní misku na vodu. Rovněž aby miska měla odpovídající velikost úměrnou ke psovi, neboť malému psovi se nebude dobře pít z velké a objemné misky. Důležité je, by pes měl k dispozici neustále čerstvou vodu, kterou je tak třeba několikrát za den vyměnit. Zásadní je, aby pes měl přístup k misce s vodou 24 hodin denně. 

Pokud pes málo pije, tak zkuste vodu častěji měnit. Také pomůže dát do misky s vodou pamlsek apod.

 

 

 

 


Další články