Poradíme vám s výběrem vznešeného jména pro psa

Datum:
24.8.2019 14:43
Autor:
Kateřina Lulkova

Vybrat jméno pro psa není tak snadné, jak se může zdát. Výběr psa a následně jména pro něj patří zpravidla mezi nejtěžší a nejzávadnější rozhodnutí. Nezáleží na tom, zda si berete štěně z útulku, jestli jde o psa s průkazem původu, který už jméno má, ale není dle vašeho gusta, tudíž mu chcete dát takové, které se bude líbit vám a bude náležitě vznešeným jménem pro nového člena rodiny.

Taktéž pokud naopak vlastníte chovatelskou stanici, tak musíte nově příchozím psím mrňatům dát jména, zde o to náročnější, že je třeba dodržet počáteční písmeno, od kterého jména musí být. A zde o to složitější, že nestačí vybrat jedno, ale více, dle počtu štěňat v aktuálním vrhu.

Situace se komplikuje, pokud nový čtyřnohý parťák jde do početnější rodiny, kdy každý z členů preferuje odlišný návrh jména. Pak se zpravidla přikloní k názorové většině, nebo se dá na názor dětí či zasedne rodinná rada a hlasuje se. No úkol vskutku nelehký. A co teprve, když vlastně ani nevíte, jaké jméno vybrat, dle jakých kritérií je vhodné se držet a zkrátka, když si nevíte rady, jak budete na psího kámoše volat. Výběr jména rozhodně není jednoduchý. My vám to usnadníme.

Jak na výběr jména aneb co dělat a nedělat

Při výběru je třeba myslet hned na několik aspektů, jako je samozřejmě pohlaví psa, neboť jiné jméno se hodí pro fenu a jiné pro psa coby samce, jméno by mělo být zvučné, dobře zapamatovatelné nejen pro vás, ale právě i pro štěně, stejně tak by mělo být kratší. Při volbě jména hlavně pamatujte na to, že jak jednou psovi dáte jméno, na které si samozřejmě zvykne, už ho nelze měnit. Se jménem, které zvolíte, bude pes žít celý svůj život.

Samozřejmě dejte psovi jméno, které se vám líbí, však ho budete používat denně. Ideální je jedno či dvouslabičné jméno, delší jméno se hůře vyslovuje a pes na ně zpravidla špatně reaguje. Pokud vyberete svému štěněti jméno, na které ani po týdnu pes nereaguje dobře, zkuste zvolit jiné, zde je jediná možnost změny, pokud je pes ještě takto malý a tvárný. Ale opravdu jen jednou a jen v případě vskutku špatného reagování či dokonce ignorování ze strany psa. Rozhodně neměňte jména, co týden to jiné. To, prosím, opravdu ne.

Tipy na jména neboli kde najít nějaké pěkné a vznešené

Pokud psovi dáte vznešené jméno, které je garancí, že nevzniknou tímto zároveň zmatky při venčení psa na veřejném prostranství, kdy tak více lidí bude mít stejně pojmenovaného psa. Tímto se efektivně vyhnete nejčastějším jménům.

Vybírat můžete vznešené jméno pro svého čtyřnohého parťáka ve psím kalendáři, rovněž můžete inspiraci hledat klidně i v klasickém kalendáři, kde se dají také najít zajímavá jména. Pokud chcete být opravdu originální, tak můžete zvolit vlastní pojmenování, ale pamatovat, že by jméno mělo být zřetelné, zvučné a maximálně trojslabičné slovo. Při výběru jména si můžete skvěle pohrát s písmenky, popustit uzdu vlastní fantazii.