Potraviny a nápoje, které by váš pes nikdy neměl pozřít

Datum:
10.6. 09:22
Autor:
Jana Klouparová

foto: Unsplash / Christian Bowen

Kdo odolá těm velkým hnědým očím a roztomilému psímu úsměvu? Může malá odměna od stolu vašemu psovi opravdu ublížit? To záleží na tom, co mu dáváte. Existuje totiž mnoho potravin, které jsou pro psy vyloženě nebezpečné, některé z nich vás možná překvapí.

XYLITOL

Xylitol najdete ve žvýkačkách, cukrovinkách, v zubní pastě, pečivu a některých dietních jídlech, která jsou xylitolem slazená. Xylitol může způsobit pokles krevního cukru vašeho psa a může také způsobit selhání jater, ke kterému dochází až během několika dní od požití xylitolu. Mezi časté příznaky otravy xylitolem patří zvracení, letargie a problémy s koordinací.

AVOKÁDO

Avokádo obsahuje látku zvanou persin, který je pro lidi neškodný (pokud na něj nejsou alergičtí), ale u psů může ve větším množství způsobit zvracení a průjem. Persin je v listech, semenech a v kůře, kde se avokádo pěstuje, stejně jako v plodu samotném.

ALKOHOL

Alkohol má na psí játra a mozek stejný účinek jako na lidský. K tomu, aby mu uškodil však stačí podstatně menší množství. Jen trochu piva, vína nebo jídla s alkoholem může vašemu mazlíčkovi udělat opravdu špatně. Zvracení, průjem, problémy s koordinací, s dýcháním, někdy může nastat až kóma nebo dokonce i smrt. Čím menší je váš pes, tím horší následky mohou být.

CIBULE A ČESNEK

I cibuli a česnek udržujte daleko od svého psa. Tyto dvě potraviny mají tendenci zabíjet červené krvinky psů a způsobují tak anémii. Pokud váš pes pozře cibuli nebo česnek, může mu být slabo, nejspíš bude zvracet a bude mít problémy s dýcháním.

KOFEIN

Vynechat musíte i kávu, čaj a další nápoje obsahující kofein. Ten je pro psy ve větším množství až smrtelný, a to i v podobě zrn nebo sedliny. Nedávejte svým psům žádné energetické nápoje ani léky proti bolesti, jejichž součástí také může být kofein. Pokud si myslíte, že váš pes pozřel kofein, okamžitě navštivte veterináře.

foto: Unsplash / Lucrezia Carnelos

 

HROZNY A ROZINKY

Existují rozhodně i lepší pamlsky, které můžete svému psovi dávat. Hrozny a rozinky mohou u psů způsobit selhání ledvin. Už jen z malého množství může pes onemocnět. Zvracení, pomalé pohyby i psychická nepohoda jsou jedním z příznaků po požití.

MAKADAMOVÉ OŘECHY

Pouhých šest syrových nebo pražených makadamových ořechů může způsobit, že pes onemocní. Mezi příznaky pozření patří svalový třes, zvracení, vysoká teplota a slabost v zadních nohách. Kombinace ořechů a čokolády příznaky ještě zhorší. V některých případech může vést až k úmrtí psa.

ČOKOLÁDA

Většina lidí ví, že je čokoláda pro psy špatná. Konkrétně je to theobromin, hořký alkaloid kakaovníku, který je obsažen v čokoládě, ale i v řadě nečokoládových potravin vyrobených ze zdrojů theobrominu. A právě theobromin je tím hlavním spouštěčem nežádoucích účinků. Mezi nejvíce nebezpečné druhy čokolády patří hořká a neslazená na pečení. Čokoláda může kromě zvracení a průjmu způsobit i srdeční problémy, třes, záchvat a po pozření velkého množství až smrt psa.

BROSKVE A ŠVESTKY

Problémem těchto plodů jsou jejich pecky, které mohou způsobit problémy v tenkém střevě psa, někdy až jejich ucpání. Pecky z broskví a švestek navíc obsahují kyanid, který je jedovatý jak pro lidi tak pro psy.

SŮL

Dávat svému psovi hranolky nebo slané preclíky také není dobrý nápad. Příliš mnoho soli může způsobit, že váš pes bude mít nezvykle velkou žízeň a zároveň může vést k malé otravě ionty sodíku. Mezi příznaky nadměrného požití soli patří zvracení, průjem, třes, vysoká teplota a záchvaty.

SLADKÁ JÍDLA A NÁPOJE

Příliš mnoho cukru může se psem udělat totéž, co s člověkem. Od nadváhy, přes problémy se zuby až po cukrovku. Jednoduše tyto věci svému psovi nedávejte.

KVÁSKOVÉ TĚSTO

Než se upeče musí těsto na chleba vykynout. A přesně v tento okamžik by udělalo v žaludku vašeho psa pořádnou paseku. Těsto bude ve střevech psa bobtnat, což mu může způsobit spoustu bolestí. Navíc když kvasnice fermentují těsto, aby vykynulo, vyrábí alkohol, který může vést k otravě alkoholem.

 

 

zdroj info: shallowfordvet.com/10-foods-dog-never-eat