Potraviny, které oživí jídelníček vašeho psa

Datum:
12.10. 22:39
Autor:
Jana Klouparová

 

zdroj: pixabay.com

 

I když nepatříte mezi majitelé, kteří své psi krmí od stolu, existují potraviny, které byste jim do jídla měli přidat a nejenom zpestřit jejich jídelníček, ale zároveň jim upevnit zdraví.

MRKEV

Oranžová sladká a křupavá zelenina psům ve většině chutná. Je nabitá karotenoidy, vlákninou, vitamínem C a vitaminem K. Dále také draslíkem, hořčíkem, manganem, fosforem i většinou vitamínů skupiny B. Mrkev byste svým psům neměli dávat ve velkém množství, může způsobit nadýmání, ale lehce podušenou mrkev s trochou kuřecího vývaru váš pes rozhodně ocení. Zapomeňte však na koření, vývar musí být naprosto čistý.

ZELENÉ FAZOLKY

Zelené fazolky jsou perfektním doplňkem ke každé psí večeři. Lehce podušené či povařené usnadňují trávení, ale někteří psi je milují i syrové. Fazolky jsou skvělým zdrojem vitamínu K a vlákniny, mimo jiné vitamínu C, draslíku, karotenu, vitamínům skupiny B, hořčíku, fosforu, mědi, železa a manganu.

PETRŽEL

Tato nenápadná zelenina dokáže osvěžit psí dech, ale zejména obsahuje fotochemikálie prospěšné pro trávení, navíc pak vitamíny C, K, B, železo, karotenoidy a další.

Stejně jako dříve vás žádáme, abyste měli na paměti několik upozornění: Žádná z těchto položek sama o sobě nepředstavuje „úplné a vyvážené“ jídlo. Pokud má váš pes problémy se zdravím nebo hmotností, poraďte se se svým veterinářem, než některý z nich přidáte do pokrmu vašeho psa. A jako vždy začněte s malou porcí a představujte postupně.

PAPÁJA

Papája je tropické ovoce obsahující papain, což je enzym, který se často používá pro změkčení masa. Papája pomáhá při štěpení bílkovin, tedy při trávení. Zralá papája je vynikajícím zdrojem karotenoidů a silných antioxidantů a má také vysoký obsah vitamínu C, většiny vitamínů B, draslíku, hořčíku a vlákniny. Tyto živiny prospívají zdraví očí, integritě krevních cév a funkci kloubů. Odstraňte z papáji semínka, která jsou sice jedlá, ale chutí připomínají pepř, což by vašemu psímu kamarádovi chutnat nemuselo a zbytek mu podejte třeba jako svačinku bohatou na vitamíny a minerály.

DÝNĚ

V posledních letech si dýně tvoří své právoplatné místo pod sluncem a lidé ji mají čím dál více v oblibě. Díky svému nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu rozpustné vlákniny je ideální pochoutkou pro vašeho psa. Dýně pomáhá zklidnit zažívací potíže včetně záchvatů průjmu, má nízký obsah sodíku a výjimečně vysoký obsah karotenoidů, draslíku a vitamínu C. Pro zajímavost je dýně občas používána jako náhražka tuku při výrobě pamlsků pro psy.

BRUSINKY

Ano, psi mohou jíst brusinky. Jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, vlákniny a manganu. Brusinky také obsahují vitamín K a fotochemikálie, o nichž se předpokládá, že inhibují schopnost špatných bakterií držet se v těle a infikovat tak močové cesty. Kromě toho jsou prospěšné pro zdraví krevních cév a jsou antioxidantem. Brusinky jsou ale velmi kyselé, abyste jejich chuť trochu potlačili, zkombinujte je se sladším ovocem, jako je banán nebo zmíněná zralá papája.