Pozor na otravu humánními léky

Datum:
1.5.2019 09:41
Autor:
Kateřina Lulkova

Humánní neboli lidské léky se sice používají i ve veterinární medicíně, ale podstatné je vědět, které jsou pro psa bezpečné, v jakém dávkování a ta, která nemohou psovi ublížit. Někteří chovatelé se domnívají, že snížená dávka na polovinu, nemůže v takovém případě psovi uškodit. Pravdou je, že bohužel může.

 

Však častou příčinou otravy psa je právě otrava humánními léky, které jsou psovi buď majitelem bez porady s veterinárním lékařem podány či je pes v nestřeženém okamžiku omylem pozře. Je třeba tak i uchovávat lidské medikamenty na dostatečně chráněném místě, kam se pes nemůže dostat.

 

Nebezpečné humánní léky pro psa

 

Nikdy psovi nepodávejte lidské léky tlumící bolest či horečku, neboť tato léčiva obsahují látky, které jsou pro zvíře nebezpečné, ve vyšší dávce mohou způsobit smrt, v nižší míře pak mohou poškodit žaludeční sliznici a vést ke vzniku žaludečních vředů. Stejně tak antibiotika určená pro lidi nejsou pro psa vhodná. Nesprávné dávkování a určení jen povede k tomu, že v případě, kdy je pes bude skutečně potřebovat, bude jeho organismus vůči nim rezistentní a nepomohou.

 

Lidské léky na nevolnost, průjem či zvracení

 

Zde sice v jistých případech lze použít humánní léky. Průjem je častým problémem, se kterým se majitel psa setkává. V případě domácího léčení lze použít živočišné uhlí či Smectu.

 

Léčiva na alergii

 

Pro lidi jsou nejvíce používána antihistaminika. Jedná se o volně prodejné léky. Psovi mohou pomoci, ale je zde zcela odlišná aplikace než u lidí. Je nutné léky podávat pouze po domluvě s veterinářem. Některá antihistaminika u zvířat nezabírají.

 

Další skupinou jsou kortikoidy, které mohou výrazně pomoci, ale také náležitě ublížit. Indikace a dávkování náleží výhradně do kompetence veterinárního lékaře. Stejně tak nepodávejte psovi lidské kapky a sirupy proti kašli, neboť obsahují alkohol, jenž je pro zvíře toxický.

 

Zásadní je neriskovat a konzultovat s odborníkem

 

Vždy se poraďte s veterinářem, byť i po telefonu, neboť i tato konzultace je stále lepší a efektivní, než riskovat a dát psovi lék, který mu nepomůže a naopak ublíží.