Příznaky a první pomoc při přehřátí psa

Datum:
25.6.2019 07:31
Autor:
Jana Klouparová

Horké dny jsou za rohem, a ne zřídka kdy se stane, že i psí kamarád dostane úžeh. Vše závisí na aktivitách i kondici psa. 

Tzv. hypertermie, neboli přehřátí organismu skutečně hrozí i domácím mazlíčkům. Psi mají velkou nevýhodu v tom, že nemají potní žlázy. Způsob jakým se ochlazují je zrychlené dýchání často až s vyplazeným jazykem. Tento stav jistě známe všichni. Nejhůře jsou na tom štěňata, která ještě nedokáží plně regulovat teplotu vlastního těla, stejně jako starší psi, u kterých je tomu podobně, avšak naopak kvůli vyššímu věku. 

Jak předejít přehřátí psa

Pitný režim je tím nejdůležitějším, na co byste si měli dávat nejenom u sebe, ale také u svých čtyřnohých miláčků pozor. Přístup čisté vody v dostatečné míře je tedy první pomocí proti tomu, aby se váš pes v horkých dnech přehřál. Dále je nezbytné, nenechávat žádné zvíře v zavřeném autě, a to ani s pootevřenými okýnky. Organismus psa začne selhávat rychleji, než organismus člověka a hrozí tak v nejhorším případě i smrt zvířete. Dovolte svému psovi, aby si mohl při vysokých teplotách odpočinout někde v chládku, ve stínu. Větší procházky nechejte rovněž na pozdější hodiny večerní, nebo na brzké ranní.

Příznaky hypertermie

Zrychlené dýchání, suchý a horký čumák, červené dásně a jazyk, neklid, nervozita, dezorientace, apatie, dehydratace, stav šoku až kolaps. Zvířeti se sníží přívod kyslíku do mozku, krev v cévách se začne srážet a organismus kolabuje. Toto je stav, kdy i včasná pomoc je neúčinná a cévy jsou již poškozené. Následuje krvácení do trávícího traktu, začínají selhávat ledviny a další vnitřní orgány. Je nezbytné tomuto stavu předejít! 

První pomoc

Psa musíte v první řadě ochladit. Postupně postříkat chladnou vodou, nebo ve fázích namočit celé tělo. Můžete nejprve použít mokré ručníky, do kterých psa zabalíte, ochlazení tak není příliš prudké. Rozhodně zvíře neházejte do ledové vody, přišel by pravděpodobně akorát do šoku. Doplňte zvířeti vlažnou vodu v malých, ale pravidelných dávkách a jeďte k veterináři.