Příznaky nemoci – kdy vyhledat veterináře

Datum:
22.3. 21:37
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/ewa pniewska

Psi nám bohužel nedokáží sdělit bolest, nemoc či to, že jim prostě není dobře. Nemají slova a štěkání na všechno nestačí. Jak tedy poznat, že se něco děje?

 

Jak rádi bychom měli doma mluvícího psa, který by přesně popsal, kde a co bolí. Ale stejně, jako se trápíme u malých dětí, které ještě nemluví, stejně tak se musíme pouze snažit odhadovat, co špatného se děje našim čtyřnohým miláčkům. Naštěstí bedlivému oku neuniknou náznaky a symptomy, které na nemoc upozorňují. Jen je nepřehlédnout a věnovat jim patřičnou pozornost.

Náhlý úbytek na váze

Tento příznak je velmi viditelný a pokud není váš pes na dietě, kdy by bylo zhubnutí žádoucí, všimnete si toho brzo, i když ne okamžitě. Ztráta váhy totiž nemusí jít ruku v ruce s odmítáním potravy. Pokud jste tedy nezvýšili sportovní tempo, neubrali jste na jídle a hubnutí si nedokážete vysvětlit, je nejvyšší čas zavolat veterináři.

Změna chování

Tak, jako u lidí i u psů je změna chování velmi signifikantní. Nikdy se to neděje bezdůvodně. Může jít o pouhý pokles cukru v krvi, o únavu či horečku, ale můžete se potýkat taky s velmi závažnými hormonálními změnami nebo i nádorovým onemocněním. Z přátelského psa může být najednou samotář vyhýbající se jakémukoli kontaktu nebo naopak bude velmi agresivní. Změny jsou velké a většinou jsou nepřehlédnutelné. Pokud najednou svého psa nepoznáváte, není na co čekat.

 

foto: pixabay.com/Nicholas Demetriades

Domácí „nehody“

Jestliže váš pes už není štěně, neměli by se mu stávat žádné nehody s vyprazdňováním, žádné loužičky ani hovínka. Pokud ale najednou nacházíte tato znečištění, určitě byste měli zbystřit. Problémy se zažíváním, jako jsou průjmy, neudržení moči či stolice, změna frekvence a objemu moči, to vše trvající déle než pět dní, jsou velmi pravděpodobně způsobeny zdravotním problémem. Zejména ohledně močení byste neměli situaci podcenit, protože může jít o problém s ledvinami.

Ztráta chuti k jídlu i hrám

Každý pes je jedlík, miluje své jídlo a i když není zrovna největším fandou granulí, pamlsek, maso či párek zhltne kdykoli. Pokud ale najednou začne být vybíravý, nedojí svou denní porci a odmítne pamlsek, může jít o něco vážného. Stejně tak, když přestane mít chuť si hrát. Hračky ho nebaví, na vycházkách se loudá a nejraději spí. Jako by ztratil radost ze života, jakoukoli chuť něco dělat nebo něco jíst. Letargie a apatie je vždy signálem, že není něco v pořádku.

Problémy s dechem

Dalším ukazatelem nemoci je nezvyklé dýchání. Neznamená to, že zadýchaný pes je nemocný, navíc mopsi a buldočci mají díky krátkému nosu tak specifické nádechy, že by vás nemuseli nechat strachem spát. Ale jakékoli nezvyklé respirační úkazy, jako je chroptění, kýchání, funění, výtok z nosu či kašel, které mohou být pouhou infekcí a ničím závažným, je dobré nechat veterinářem zkontrolovat. Pokud je váš pes dýchavičný, aniž by měl zátěž, chroptí, troubí, nemůže často popadnout dech či má namodralý jazyk a dásně, může jít o závažné onemocnění dýchacích cest nebo dokonce o problémy se srdcem.

 

foto: unsplash.com/Chris Benson

Nadměrné drbání a olizování

Každý pes se drbe a nemusí jít hned o blechy. Přece jen, srst je lapačem prachu, mastnot, nečistot a alergenů, a to vše nejde jinak než drbáním či vylizováním odstranit. To vše se navíc zapařuje a strašně svědí. Ale nadměrné drbání může být ukazatelem špatného psychického stavu vašeho chlupáče. Nadměrný stres či strach způsobí něco jako tik, zlozvyk ve formě drbání. Nadměrné olizování a vylizování si srsti či tlapek může být zase signálem, že se váš pes setkal s parazity, bakteriální či plísňovou infekcí, nebo dokonce trpí artritidou (olizování uvolňuje endorfiny, které přirozeně tlumí bolest). Pokud se vám tedy zdá váš pes čistotnější než dřív, návštěvou u veterináře nic nezkazíte.

 

Vy znáte svého psa nejlépe, určitě sami moc dobře poznáte, když je s vaším mazlíčkem něco špatně. Ale zdraví je křehké a nejdůležitější je, když už nemoc přijde, zasáhnout co nejdříve. Stačí být všímavý a empatický a oni už si chlupáči najdou cestu, jak vám dát svou bolest najevo.

 

 

 

 

 

 

Zdroj informací:

https://www.thedrakecenter.com/services/dogs/blog/6-symptoms-dog-illness-you-should-never-ignore