Příznaky otravy u psa

Datum:
31.3. 19:49
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/IgorShubin

Prostředí vašeho psa je plné potenciálních toxinů. Přestože se ze všech sil snažíte držet jedovaté látky mimo dosah svého psa, je otrava i tak možná. Je důležité znát příznaky, které to doprovází. 

 1. SLINTÁNÍ, PĚNA V ÚSTECH 

Mnoho psů zažije podráždění úst po jídle, nebo žvýkání něčeho toxického. To je zvláště běžné poté, co pes okusuje jedovatou rostlinu nebo ochutná toxickou chemikálii. Pokud si všimnete, že váš pes slintá nebo pění, zkuste identifikovat věc, kterou žvýkal nebo jedl a odstraňte ji z dosahu vašeho psa a uschovejte ji pro případ, že bude potřeba vzorek. Obraťte se na veterináře, který doporučí další postup. 

 1. PODRÁŽDĚNÍ TRÁVICÍHO TRAKTU 

Mnoho toxinů způsobuje podráždění traktu, které vede k nevolnosti, zvracení a průjmu. Psi mohou nejprve ztratit chuť k jídlu, než se vyvinou další příznaky. V některých případech můžete vidět krev ve zvratcích a ve stolici. 

 1. LETARGIE 

Toxiny mohou nepříznivě ovlivnit orgány a tělesné funkce a způsobí, že se pes cítí nepříjemně. Mnoho psů je unavených, apatických, když jim je špatně. Navíc některé toxiny, jako je jed na krysy, mohou způsobit vnitřní krvácení. Tato ztráta krve může vést k letargii. 

 1. ZÁCHVATY / KŘEČE

Mnoho toxinů ovlivňuje nervový systém, nebo svaly. To může vést k záchvatům, třesům nebo křečím. Často jsou na vině léky na předpis a toxické rostliny. 

 1. KOLAPS 

Některé toxiny působí rychle a mohou způsobit, že pes zkolabuje dříve, než se objeví jakékoli jiné příznaky. To je časté u toxinu, které ovlivňují oběh a srdeční funkci. 

 1. POTÍŽE S DÝCHÁNÍM 

Toxiny, které ovlivňují dýchací systém, mohou způsobit sípání, namáhavé dýchání, dušnost a jiné problémy. Můžete také zpozorovat, že dásně zmodrají. Pokud pes začne mít problémy s dýcháním, je to považováno za nouzový stav a okamžitě jeďte k veterináři. 

 1. ABNORMÁLNÍ TĚLESNÁ TEPLOTA

Jakmile toxin začne působit v těle, může způsobit, že teplota těla stoupá, nebo klesá. Nízká teplota se nazývá hypotermie. Zvýšená teplota se nazývá hypertermie. 

 1. VŘEDY NEBO POPÁLENINY

Žíravé látky mohou způsobit vředy nebo popáleniny na kůži a v ústech. Mnoho chemikálií může dráždit kůži a ústní dutinu.

 1. BLEDÉ, MODRÉ NEBO ŽLUTÉ DÁSNĚ

Některé toxiny působí na tělo způsoby, které lze vidět na sliznicích. Například požití cibule může vést k anémii a bledým dásním. 

 1. OTOKY 

Tvář nebo končetiny psa mohou po vystavení toxinu otékat. Nejčastěji k tomu dochází po uštknutí hadem, nebo hmyzem. 

 1. ZMĚNY CHOVÁNÍ 

Váš pes může být po požití toxinu velmi hyperaktivní nebo vzrušený. K tomu často dochází poté, co pes sní stimulant, jako je čokoláda, kofein nebo léky. Naopak pes může být depresivní nebo dokonce minimálně reagovat. 

foto: pixabay.com/joaph

zdroj informací: thesprucepets.com/ALYCIA WASHINGTON