Problémy s páteří: Mnohému lze snadno předejít

Datum:
26.6. 18:02
Autor:
Kateřina Lulkova

Bolest zad dokáže potrápit naše čtyřnohé kamarády. Některým problémům lze i velmi snadno zabránit. Může se stát, že někdy nechtěně majitel může zapříčinit problémy s páteří, aniž by to tušil. Samozřejmě, že jsou i plemena, která mají zvýšenou dispozici a trpí bolestí zad. Stejně tak mezi další faktory patří věk psa. Negativní efekt má i obezita, která u psů rozhodně není ničím výjimečným. Bohužel.

Která plemena jsou náchylnější?

Předně je třeba zmínit, že všeobecnou hrozbou je obezita. Obézní psi se potýkají s nadměrnou zátěží. Svou roli hraje i dědičnost. Psi, kteří se narodí s vrozenou vadou páteře bývají vyřazováni z chovu, to se jedná však o psy s průkazem původu, u těch bez PP bohužel to není a jsou i takto nemocná štěňata prodávána.

Bolesti zad a potenciální riziko vyhřezlé ploténky se nevztahuje jen na plemeno jezevčík, ale týká se všech psů, kteří mají delší neboli protáhlejší páteř, jako je například i shih-tzu, baset, bígl apod., stejně tak i kříženci. 

Velká plemena se zase potýkají s bolestí krční páteře. Pokud je třeba zmínit plemena, která mají predispozici, tak se jedná především o rasy, jako je dobrman, německý ovčák, doga, pitbul apod. 

Příznaky aneb jak poznat, že psa bolí záda 

Mezi viditelné a patrné symptomy je kulhání psa, neochota a ztráta nadšení jít ven na procházku, pes si může také špatně sedat, odlehčovat či vůbec nepoužívat některou končetinu, časté hrbení, ztuhlost, tj. problém se vstáváním, kdy pes může až bolestí zakňučet, bolestivá reakce na pohlazení. Mezi další příznaky patří i zakopnutí, strouhání nohou o zem při chůzi apod. 

Jaká je v tomto směru prevence?

Co se týče psů mající delší či dlouhou záď, tak zde je vhodné psa nosit do schodů a ze schodů. Chůze psa do schodů a ze schodů je velmi namáhavá a může zapříčinit problémy s páteří. Chůze do schodů není doporučována. Rovněž pozor na seskok z gauče či vyšší pohovky, stačí jeden špatný doskok a může nastat problém s vyhřezlou ploténkou či zablokováním páteře, kdy je poté urgentní chirurgická či ortopedická operace.

Pro psy jsou vhodnější alternativou kšíry než obojek. V chladnějším a sychravém počasí efektivní službu prokáže obleček, stačí jen zkrátka ochrana zad proti prochladnutí. Vyhněte se také přetížení psa v podobě neúměrně dlouhé procházky k velikosti a věku psa, totéž platí i pro dlouhodobé a časté aportování, kdy je páteř vystavena značné zátěži.

 

 


Další články