Proč je pro psa důležitý čich a co vše díky němu rozpozná?

Datum:
1.6. 14:46
Autor:
Jana Klouparová

foto: pexels.com / Olia Gozha

 

Čich je pro psa do značné míry jeho super sílou, kterou potřebuje ke své každodenní čichací rutině. Ta mu pomáhá identifikovat, co se v jeho prostředí děje, a navíc snižuje úroveň jeho stresu.

PES VIDÍ SVĚT ZEJMÉNA NOSEM 

Procházky jsou pro každého psa nesmírně důležitou součásti jeho života. Poznává tak nová místa, ale zároveň plně aktivuje smyslové zážitky. Zatímco my se díváme na památky očima, psi díky vůni poznávají stejnou oblast podstatně více. Určitě každý pejskař někdy zažil, že jeho pes intenzivně čichal v situaci, kdy jsme spěchali a psa od jeho činnosti vytrhli. Díky tomu, že lidé nemají čich natolik vyvinutý, nemohou pochopit, jak moc je tato aktivita pro psa důležitá.

Je to tak, zatímco čichají a studují okolí, poznají mnohem více než my pouhýma očima. Zpracovávají informace o prostředí, lidech a situacích. Dokáží rozpoznat, kdo nedávno prošel kolem, ale i to jestli byl v dobré náladě.

 

foto: pexels.com / Amal Santhosh

 

SÍLA ČICHU

Pokud bychom srovnávali náš a psí čich, ten náš je v podstatě k ničemu. V závislosti na plemeni cítí psi zhruba 10 000 krát až 100 000 krát více než my. Ve svých čumácích mají až 300 milionů čichových receptorů ve srovnání s našimi šesti miliony. Část mozku analyzuje a zpracovává pouze vůně, ta psí je proporcionálně 40 krát větší než ta naše.

Psi jsou díky svému vyvinutému čichu schopni detekovat drogy, výbušniny, najít ztracené věci, lidi nebo také rozpoznat rakovinové buňky. Jejich čich je nepostradatelnou součástí nejenom jejich života. Tak jako my máme radost z toho, že se můžeme pořádně rozhlédnout kolem sebe, tak mají psi radost z toho, že můžou očichat vše, co potkají.

Jistě moc dobře víte, že když svému psovi zaměstnáte hlavu výcvikem a povely, unavíte ho často víc, než dvou hodinovou procházkou. Pachové práce fungují stejně. Psi totiž nepracují jenom svým čenichem, ale také velkou částí mozku. A i když je zprvu možná nepředstavitelné svého psa uklidnit a naučit řádně stopovat, nereálné to opravdu není. Pomoct vám do začátku může zkušený trenér ze cvičáku nebo odborné knihy. Uvidíte, že si tzv. stopování brzy oblíbíte se svým psem i vy.

Jakmile se váš pes znovu „začte“ do nějaké informace na trávě či sloupu, možná už nyní budete lépe rozumět tomu, proč to dělá.