Proč nás psi olizují?

Datum:
27.3. 16:20
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj:pixabay.com/StockSnap

Rozčiluje vás neustále olizování od vašeho psa? Tady jsou důvody, proč to asi dělá. 

zdroj:pixabay.com/StockSnap

Přijdete domů a první, co vás čeká, je důkladné oblízání od vašeho mazlíčka. I když to pro vás  může být nepříjemné, pro vašeho psa je to projev bezmezné náklonnosti. Při olizování člověka, nebo jiného mazlíčka se u vašeho psa zvyšuje produkce endorfinu, tedy hormonu štěstí. Důvody proč váš mazlíček olizuje mohou být různé. 

KOMUNIKACE

Stejně jako štěkání i olizování je pro psa určitý způsob komunikace. Olizováním se vám snaží sdělit, že něco potřebuje. Pokud má váš pes své pravidelný rituály, je možné, že vás případným olizováním pouze upozorňuje na to, že už je čas na danou aktivitu. I když psi nemají hodinky, moc dobře si pamatují, kdy je čas krmení, venčení, česání a dalších aktivit. Proto se mu snažte naslouchat a zjistit co potřebuje. 

RESPEKT 

Pokud vás pes olizuje na obličeji, projevuje vám tím úctu, náklonnost a respektuje vás jako svého pána, kterého poslouchá. 

LÉČITEL 

Tak jako olizování zlepšuje náladu psům, oni sami věří, že pomůže i nám. Pokud váš mazlíček vycítí, že jste bez nálady nebo dokonce smutní, snaží se vám pomoct a rozptýlit vás. 

INSTINKT 

Je to pro ně přirozený instinkt. Když se narodili, tak je jejich maminka olizovala skoro pořád, a proto to považují za základní zdroj komunikace. Zbavují vás tím nečistot, stejně jako čistí sebe. 

zdroj: pixabay.com/Pezibear

 

Rozhodnutí zda se necháte od pejska olizovat, záleží jen na vás. Musí to být příjemné pro obě strany, ale váš mazlíček to ocení jako největší projev náklonosti.