Proč nezaměňovat neutralitu s přívětivostí?

Datum:
18.10.2018 08:53
Autor:
Josef Panocha
Kategorie:
Psi, Zajímavosti,

Chování psa, který působí na neznámého psa nebo člověka „neutrálně“, se dá jen těžko odhadnout. Můžeme se stejně dobře dočkat přátelské, ale i agresivní reakce. 

Cizí psy, kteří se k nám chovají „neutrálně“, se rozhodně vyplatí nechat v klidu.

Neutrálně ovšem nemusí reagovat jen cizí, ale i naši psi. Pokud váš pes na vaši péči často reaguje „neutrálně“, není na místě nad tím mávnout rukou. 

Dobrý vztah psa a člověka se vždy projevuje v soustředěné, přátelské nebo i méně ponížené reakci zvířete na to, když ho osloví jeho páníček. Jestliže k takové reakci nedochází, pak byste se měli sami sebe ptát, zda se svému zvířeti dostatečně věnujete. Zádrhel může být i tom, že svého psa nesmyslně často oslovujete jménem. K čemu to vede? K tomu, že se pes naučí chápat oslovení jako neutrální zvukovou kulisu na kterou logicky vzato reaguje „neutrálně“.

 

Co z toho plyne? Chová-li se ke mně můj pes často „neutrálně“, musím zapracovat na změně našeho společného kontaktu, aby byl pozitivnější. 

V případě, že váš pes nemá důvod chovat se k vám „neutrálně“, může být jeho chování možným příznakem zdravotních problémů. Zajděte s ním proto raději k veterináři.