Proč pes chrápe?

Datum:
19.4.2022 13:01
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Pexels

Chrápání u psů může působit roztomilé, ale pokud vám to nedovolí v noci spát, nastává problém. Kromě toho, že vy budete nevyspalí, může chrápání znamenat i zdravotní problém.

CO JE CHRÁPÁNÍ? 

Chrápání je zvuk, který vzniká během spánku vibrací uvolněné tkáně v horních cestách dýchacích. K chrápání dochází, když průchody v horních cestách, které zahrnují nos, zadní část úst, nebo hrdlo, během dýchání slyšitelně vibrují.  

foto: pixabay.com/vivros62

PROČ PES CHRÁPE? 

Chrápání u psů může být normální, ale v některých případech může chrápání znamenat zdravotní problém. Existuje několik důvodů, které mohou způsobit, že váš pes chrápe. 

KRÁTKOLEBÁ NEBO-LI BRACHYCEFALICKÁ PLEMENA 

Mezi tyto plemena patří mopsíci, buldoci, bostonští teriéři, pekinézové a boxeři. Jsou to plemena, který jsou náchylní k chrápání. Mají zkrácenou délku tváře, což u nich často rozvine dýchací problémy, včetně chrápání. 

NADVÁHA 

Psi s nadváhou mají větší tendenci chrápat kvůli nadměrnému ukládání tuku v tkáních obklopujících horní cesty dýchací. Jeden z mnoha důvodů, proč není dobré, aby měl pes nadváhu. 

POLOHA 

Psi jsou flexibilní a díky tomu mohou spát v těch nejneuvěřitelnějších polohách. Někdy mohou tyto nepříjemné polohy způsobit, že váš pes chrápe.  V takovém případě by měl být zvuk jen chvilkový v dané poloze. 

RESPIRAČNÍ PROBLÉMY 

Respirační onemocnění včetně bakteriální nebo plísňové infekce a astma mohou často způsobit chrápání.

CIZÍ PŘEDMĚT 

Cizí předmět v zadní části úst nebo nosu, mohou vyvolat chrápání, kašel a neklid 

ZUBNÍ PROBLÉMY 

Základní příčinou chrápání, může být zubní onemocnění. 

Mezi další příčiny chrápání patří například alergie, polypy, zánět a trama. 

KDY NENÍ CHRÁPÁNÍ NORMÁLNÍ? 

I když chrápání může být normální, je důležité vědět, kdy se znepokojovat. Pokud si všimnete, že váš pes náhle začal chrápat, je chrápání hlasitější, nebo ho doprovází další příznaky jako je kýchání, kašel a další, je třeba kontaktovat veterináře. 

foto: pixabay.com/mathey

zdroj informací: thesprucepets.com/TABITHA KUČERA a SARAH SCOTT