Proč psa s PP? Nejedná se jen o pořízení psa na výstavu

Datum:
20.5. 16:03
Autor:
Kateřina Lulkova

Pokud řešíte dilema, zda si pořídit psa bez průkazu původu nebo naopak s průkazem, pak věřte, že pořízením psa s průkazem původu nekupujete nejen zajíce v pytli, ale také ušetříte nemalé výdaje za veterináře. Zdá se vám to těžko uvěřitelné? Je třeba znát fakta a nepodlehnout pověrám a různým nepravdivým tvrzením.

Víte, co kupujete…

Při pořízení psa s průkazem původu máte garantováno, že vám ze štěněte vyroste skutečně plemeno, které jste si vybrali a zakoupili. Rovněž pořizujete zdravého jedince a ne psa, jenž má skrytou vadu, dědičné či jiné onemocnění apod. To se vám právě vrátí v podobě zdravého psa, se kterým nebudete muset trávit čas na veterině a vynakládat nemalé finanční částky za léčbu. 

Další výhodou je zpravidla kontakt nového majitele s chovatelem. Však ze strany chovatelské stanice je žádoucí dobrá prezentace a vizitka. Každý správný chovatel rád poskytne veškeré potřebné rady nejen v začátcích, když si malého chlupatého tvora přinesete domů. Někteří chovatelé nabízí i v budoucnosti pohlídání psa v případě nutnosti apod. 

 

Pes s PP (průkaz původu) není závazkem k účasti na výstavě

Pořízení psa s PP vás nezavazuje k povinnosti zúčastnit se psí výstavy. Toto rozhodnutí záleží na vás. Se psem s PP můžete a nemusíte chodit na výstavy. Při koupit psa s PP získáváte však i další možnosti v rámci nejen možného absolvování výstavy, ale také bonitace, výcviku, svodu apod. A to kdykoliv, třeba i v budoucnu. Právě průkaz původu je klíčem, který vám otevírá i veškeré možnosti dostupné na poli kynologie. 

Průkaz původu neboli papíry… 

Jedná se o doklad neboli jakýsi dokument, ve kterém jsou uvedeny základní údaje o předcích štěněte, jde o několik generací zpět, což je současně zárukou původu psa. Díky tomuto „rodnému listu“ psa je možné posoudit i tzv. rodokmenovou hodnotu konkrétního jedince.

Chovatelé psů s PP kontroluje chovatelský klub, ve kterém je chovatel registrovaný a musí se řídit řádem, dodržovat pravidla a chovatelskou etiku. V chovatelském klubu je možnost si na chovatele případně stěžovat, pokud poruší etiku či chovatelský řád. Klub takovému chovateli může odebrat licenci. 

Přetrvávající mýty aneb uvedení věcí na pravou míru

Je doslova falešným tvrzením, pokud někdo nabízí k prodeji štěňata bez PP, která jsou po rodičích s PP. Snad už dnes nikdo nevěří výslovné lži, že štěně nemá PP, protože bylo až 6. ve vrhu apod. Naprostý nesmysl.

Další fámou je, že lze pořídit čistokrevné štěně bez PP. Žádné takové štěně není možné výhradně označit za čistokrevné. A to i přesto, pokud vidíte jeho oba rodiče. Nic není zárukou. Jediným oprávněným a skutečným dokladem o čistokrevnosti psa je právě jeho průkaz původu.

 

 

 

 


Další články