Proč psi hrabou po vykonání potřeby

Datum:
23.8.2021 21:56
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pexels.com/Blue Bird

Váš pes vykoná potřebu a pak začne zběsile hrabat nohama. A vy žasnete nad jeho čistotností a snahou schovat hovínko. Ale důvod je zcela jiný.

V moderním světě mají lidé potřebu schovávat potřebu, vytvářet tabu ohledně vyměšování a podsouvají toto chování i jiným živočišným druhům. Většině zvířat je to však úplně jedno, vylučují kdykoli a kdekoli (koně na přehlídce, psi na výstavě) a netrápí se pocitem studu. Někdy dokonce trus a jeho pach využívají k označení teritoria (divoké šelmy). Psi většinou s vyměšováním nečekají kvůli vymezení pozemku, je to nutnost, kterou musí, v daném čase pro venčení, vykonat. Ale snaha zahrabat hovínko není proto, aby jej schovali, ale aby dali o své přítomnosti vědět.

Pes se totiž nesnaží exkrement zahrabat, kdyby ano, věřte, že by to vypadalo jinak a určitě by se mu to povedlo. Vzpomeňte jen, když se snaží zahrabat kost či úlovek, jak precizně je schován. Hrabání má jiný důvod. Na psích tlapách, na povrchu prstních polštářků, se nachází pachové žlázy, které hrabáním uvolňují specifický pach a dávají tak najevo jiným psům, že tu už někdo byl. Zdá se nerozumné, že to dělají především kolem hromádky, která má zápach velice silný sama o sobě. Ale pach z exkrementu se rozptýlí příliš brzy, kdežto pach ze žláz je mnohem trvalejší. Hrabáním se navíc dostává do větší vzdálenosti a tím většího prostranství.

foto: pexels.com/Engin Akyurt

Tato vlastnost je další z pozůstatků psích předků, kdy vymezování teritorií bylo životně důležité. Nechtějte to psa odnaučit. Je to přirozené, a to především pro dominantní psy, kteří si musí utvrzovat svoji nadřazenost. Pokud se vám zdá, že váš pes hrabe častěji a intenzivněji nebo dokonce u vás doma, zkuste se poohlédnout po okolí, jestli nedošlo k nějakým změnám v psím světě. Mohlo přijít do domu nové štěně, soused si pořídil nového psa nebo dospělosti dosáhl další dominantní pes. Jsou to záležitosti dočasné, a i když se může zdát hrabání urputné, rozhodně se nemusíte obávat poranění tlapek. Na to jsou pejsci na sebe dost opatrní.

Proto, až příště zase uvidíte po čůrání či kálení velký hrabací festival, nechte ho, aby zanechal svou zprávu. Bude klidnější, sebevědomější a vy ten bobek zkrátka seberete o chvíli později.