Proč psi jedí spodní prádlo a co s tím dělat

Datum:
30.3.2022 11:03
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/RogerMayhem

Psi dělají spoustu divných věcí, které my nemusíme chápat. Od honění za ocasem po vzájemné očichávání zadků, psi nás neustále trápí a rozesmívají. Abnormální stravovací návyk však není k smíchu a je třeba s tím něco dělat. 

PROČ TO DĚLÁ

Pojídání nepotravinářského zboží je stav, který se vyskytuje jak u zvířat, tak u lidí. Psi zkoumají svět svým čichem. Mají vysoce vyvinutý čichový systém, který umožňuje psům cítit mnohem lépe, než lidem. A pokud narazí na předmět, který silně voní po členovi rodiny, přitáhne je to. Dokonce i čisté spodní prádlo může mít přetrvávající lidský pach, který psi mohou poznat. 

Psi často zdraví člověka s nosem až u rozkroku. Lidé mají v této oblasti aktivní potní žlázy, které produkují feromony a jiné vůně. Psi se díky tomu dokážou o člověku hodně dozvědět. Stejné zdůvodnění platí pro vaše spodní prádlo. 

Když pes objeví spodní prádlo, může látku olizovat a žvýkat, aby ji prozkoumal, nebo si s ní hrál. Jakkoliv to zní nevábně, pes si může vychutnat vůni a chuť. Někteří psi spodní prádlo jednoduše žvýkají, ale jiní ho skutečně spolknou. 

Základní důvody: 

  • Zvědavost 

  • Nuda

  • U štěňat prořezávání zubů 

  • Úzkost 

  • Obsedantně kompulzivní porucha 

  • Nedostatek výživy

  • Přivlastnění majetku 

foto: pixabay.com/mattycoulton

PROBLÉM S POJÍDÁNÍM SPODNÍHO PRÁDLA 

Kromě ubývajících zásob spodního prádla je i velké riziko vážných zdravotních problémů. Tkanina se v žaludku netráví a tělo ho musí buď vypudit, nebo nechat projít. Existuje riziko, že se zachytí v žaludku a způsobí problémy. Jedná se o vážný stav, který vyžaduje okamžitou veterinární péči. 

Pokud si všimnete, že váš pes pozřel jakýkoliv cizí předmět, je důležité tento problém řešit s veterinářem. 

JAK PSOVI V POŽÍRÁNÍ SPODNÍHO PRÁDLA ZABRÁNIT

Nejlepší způsob, jak zabránit vašemu psovi, aby jedl vaše spodní prádlo, je držet oblečení mimo jeho dosah. Špinavé prádlo skladujte v uzavřeném koši. 

Dopřejte psovi jiné věci k zábavě a věnujte čas k jeho cvičení. Dlouhé procházky mu umožní očichat důkladně různé vůně a nebude je pak vyhledávat doma. Pracujte na pokynech jako je pusť to a nech to být, abyste mohli svého psa zastavit, když ho přistihnete. Přesměrujte psa na hračku nebo hru. Důležité je nezapomínat na pochvalu a odměnu. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI