Proč psi naklánějí hlavu?

Datum:
3.11. 10:55
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Matt Walsh

Jedna z nejroztomilejších věcí na soužití se psem je naklánění hlavy na stranu. Člověk by se úplně rozplynul. Proč to ale vlastně chlupáči dělají?

Packa položená na předloktí, obrovské psí oči a hlava na stranu. To je představa souznícího chlupatého parťáka a vás. Skutečné porozumění a láska. Ale proč vlastně pejsci hlavu naklání? Ví, že je to tak zatraceně roztomilé nebo to má nějaký fyziologický důvod?

Empatie

Určitě jste si všimli, že čtyřnohý parťák umí vycítit vaše emoce. Někteří to umí lépe, jiní hůře, někteří zjistí vaši náladu okamžitě, jiným to trvá déle. Ale každý pes, pokud má dobrý vztah se svýmu pánem, je schopný vycítit z řeči, ale i z chování, vaše emoce, náladu, problém či změnu. Psi umí číst naše gesta, rozumí naší mimice a chápou i něco z naší řeči.  Je tedy dost možné, že jejich snaha vcítit se je spojena i s náklonem hlavy. Vždyť je to přirozené. I člověk, když přemýšlí, pochybuje, snaží se porozumět nebo třeba s někým soucítí, automaticky naklání hlavu. Nakloněná hlava totiž nepůsobí jako hrozba, není dominantní a navozuje pocit podřízenosti. Tím se odstraňuje ostražitá hranice a chlupáč se dostává svému člověku (někdy i jinému zvířeti) blíž. A to, že u toho vypadají tak sladce zase pomáhá nám - vymanit se z depresí, pomazlit se, uvolnit endorfiny a svět je zase o něco krásnější.

 

foto: pixabay.com/htuuli

Lepší sluch

Náklon hlavy je také typický při zaslechnutí různých zvuků, které se v okolí psa objeví poprvé anebo jsou velice neobvyklé. Například nová pískací hračka – donesete domů pískadlo, zapískáte si za zády a pes se snaží detekovat, co a odkud tento zvuk přináší. A vy se samozřejmě řežete smíchy, ale pískáte dál. Stejně tak bude okamžitý náklon hlavy, když sami uděláte nějaký neobvyklý zvuk nebo pes zaslechne hlas zvířete, které není ve vašem okolí běžné. Odborníci se domnívají, že náklon hlavy může pomoci zlepšit sluch tím, že se odchlípnou ušní boltce nebo se vlivem gravitace uvolní ušní kanálky či jinak poskládá ústrojí vnitřního ucha. Je to jako s ucpaným nosem - když si lehnete na bok, jedna dírka se vám vždy uvolní. A tak si třeba psi pomáhají k lepšímu slyšení. Každopádně, pokud milujete náklon vašeho chlupatého parťáka, stačí si připravit spoustu různých hraček nebo zásobu trhlých zvuků.

 

foto: pexels.com/Dominika Roseclay

Lepší zrak

Zdá se to zvláštní, ale možné je i to, že psi naklání hlavu, aby nás lépe viděli, aby lépe četli náš výraz a lépe porozuměli. Doktor Stanley Coren v Psychology Today uvedl, že je možné, že někteří psi mají ztížený výhled přes čumák, a proto potřebují změnit úhel, aby lépe viděli. Může to být samozřejmě čumák co zavazí, ale také velké chlupy, košík na nose nebo špatné postavení očí. Jednoduše řečeno, náklon hlavy pomůže parťákům mít jiný náhled na situaci, na zdroj zvuku i na emoční stav svého dvounožce.

 

Ať je to jakkoli, náklon hlavy pomáhá psům rozumět a nám pomáhá milovat je ještě víc ( je-li to vůbec možné). Pokud si psi svoji roztomilost uvědomují těžko říct, ale pojďme raději doufat, že ne. Jinak se totiž staneme naprostými otroky svých chlupáčů a už nikdy jim v ničem neodoláme.

 

 

Zdroj informací:

https://dogtime.com/dog-health/dog-behavior/31045-dogs-tilt-heads