Proč psi po koupeli blázní

Datum:
27.7.2021 08:35
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/fontana

 

Vykoupete svého mazlíčka, namydlíte, navoníte a on po skončení lázně začne běhat jako střelený, otírat se o zdi a válet se v prachu? Nebojte, nezbláznil se.

Psi jsou sice zvířata domestikovaná, ale v některých situacích v nich stále převládají divoké pudy. Většina našich mazlíčků nezaváhá a při střetu s mršinou se v ní okamžitě vyválí. Nanesou na sebe zápach závratné kvality, z jejich pohledu je to však Hugo Boss. Co naplat, nemáte-li odumřelé všechny čichové buňky nebo váš pes nežije na zahradě hodně kilometrů od vás, musíte přikročit k využití moderní vymoženosti – teplé vody a šamponu. A ačkoli se hodně snažíte udělat z chlupatého parťáka zase přijatelnou bytost, ta čtyřnohá příšera vám to po koupání pěkně vrátí. Začne běhat jako splašený, otírat se o vše možné, lehat si do trávy a škrábat se, anebo vyhledá nejbližší bahno. Je to sice úsměvné a člověka to většinou pobaví, ale určitě si klade otázku PROČ TO DĚLÁ?

foto: pixabay.com/angel1238812

 

Většina psů nesnáší koupání ve vaně. Takto jednoduché to je. Je to pro ně silně stresující zážitek, někdo je zbavuje jejich identity a šplíchá na ně něco, co smrdí (samozřejmě tím myslíme voňavý šampon s výtažky z bylin pro lesklou srst). Pokud se jim nepodařilo lázni vyhnout, útrpně snáší sprchu a čekají až ta tortura skončí. Následuje osušení ručníkem a konečně svoboda. Oklepou se, nahodí celou koupelnu i s páníčkem a utíkají pryč. A příčina je zcela jednoduchá – potřebují vypustit přetlak. Jejich bláznivé běhání, rolování, kmitání, kvaltování a jiné druhy šílených pohybů, jsou pouze ventilem právě prodělaného stresu a snaha vybít si nahromaděnou energii. Tak, jako když člověk prožije stresovou situaci, začne potom rychleji dýchat a snaží se uvolnit končetiny a zbavit se energie, která se jako by zastavila uvnitř těla. A tak to mají i naši chlupáči. Jsou nám podobnější, než se zdá, že?

Dalším důvodem k bláznivému chování je rychlá náprava nežádoucího pachu. Rychlým během se pes „potí“ a získává zpět svoji přirozenou vůni. Ze stejného důvodu se také válí v prachu nebo jiné špíně, jednoduše se snaží vrátit si svůj osobitý odér i vzhled.

 

foto: pixabay.com/Katrin B.

Zajímavé ale je, že psi mají většinou koupání venku rádi. Plavání v řece, rybníku či v louži je činí šťastnými a rozhodně potom nemají potřebu se chovat jakkoli bláznivě. Jde totiž jednoduše o jejich vlastní rozhodnutí do vody skočit, a proto to není stresující, navíc je nikdo nedrhne mýdlem a případnou změnu aroma rychle napraví v přilehlé trávě. Nicméně stává se, že i po koupeli v přírodě pes zjančí, a to v případě, že smočení není až tak dobrovolné. Jako když pes do potoka spadne, proběhne zeleným trávníkem a on je to zanesený zelený rybník nebo když je voda v řece více studená a hluboká, než čtyřnohý plavec očekával. Anebo v horším případě, když se pod nám propadne led a pes si dá velmi ledovou koupel. Poté se opět dějí ony šílené běhy, jen ve větším rozsahu vzhledem k většímu prostranství.

Pokud jste si těchto bláznivin všimli, určitě jste přemýšleli proč to ti psi dělají. A určitě vás napadlo několik možností a vězte, nebyli jste daleko od pravdy. Psi to dělají opravdu z několika velmi jednoduchých důvodů:

- uvolnění energie ze stresové situace

- získat zpět svoji vůni

- rychlejší osychání

- zahřátí se

- snaha dostat vodu z uší

foto: pixabay.com/Rachyt73

Ať už se přikláníte k jakékoli variantě, můžete si oddechnout – nejde o dočasné zbláznění se, ani vašeho psa neposedl ďábel, ale jde pouze o přirozené chování a snahu vyrovnat se s neprávím, které jste se na tom psím tělíčku dopustili. Vlastně byste se měli stydět, a ne se smát a příště to udělat zas.

 

zdroj informace: https://www.rover.com/blog/uk/why-do-dogs-go-crazy-after-a-bath/