Proč psi požírají výkaly

Datum:
26.8.2021 21:39
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Melody Less

 

Na procházce potkáte koňský koblih, váš čtyřnohý parťák jej slupne jako malinu a vám se udělá nevolno. A nemusí to být jen koňský, že. Proč to psi jen dělají?

Málokterý chovatel psů se vyhnul situaci, kdy jeho mazlík sežere hovínko, a to koňské, kravské, kočičí, své vlastní, jiného psa anebo dokonce lidské. Tento pohled není rozhodně nic příjemného a slabé žaludky to mohou nést opravdu těžce. Je to pro nás opravdu nechutné, ale psům to tak odporné nepřijde. Do jisté míry je to opět pozůstatek vlčích předků, ale u našich domestikovaných přátel už nemá valného významu.

Pojídání exkrementů se nazývá koprofagie a pro mnoho savců je přirozená a důležitá při získávání potřebných živin či trávících bakterií. Například králík pojídá svůj řídký trus, ze kterého získává potřebné nedotrávené živiny a teprve potom jej vykálí ve formě tvrdých bobků, které všichni známe. U psů je požírání exkrementů v některých případech neškodné a běžné. Pokud ale máte dospělého a zdravého psa, může to znamenat problém, kterému je třeba věnovat pozornost.

ŠTĚŇATA

U štěňat je běžné, že pojídají svá hovínka. Jednak jsou tvořena především přetráveným mateřským mlékem a hlavně, tak jako děti i štěňata musí poznat celý svět, a to zejména čichem a chutí. Není to nic neobvyklého a rozhodně zdraví ohrožujícího. Navíc máte jistotu, že je to velmi brzy přejde. Stejně tak štěněcí bobky a moč olizuje a pojídá matka štěňat, aby čistila svůj „domov“ a nehrozily žádné hnilobné nákazy či paraziti. I v tomto případě je to v pořádku a bezpečné.

NEDOSTATEK ŽIVIN

Psi často pojídají cizí hromádky, protože jim chybí něco ve stravě, například vitamín B nebo nějaké enzymy. Vzhledem k moderní vyvážené stravě to nebude nedostatek, který by ohrožoval psí život, ale není mu zkrátka příjemně a vitamínové doplňky nemůžou uškodit. Taky je možnost dát mu neprané dršťky, což jsou nevyčištěné kravské žaludky se zbytky natrávené potravy. Smrad je z toho taky solidní, ale má to spoustu vitamínů a nahrazuje to koprofagii pod vaší kontrolou.

foto: unsplash.com/Joshua McArthur

 

NEDOSTATEK STRAVY

Dříve psi, spíše jejich předci, pojídali výkaly z hladu, z nedostatečného přísunu potravy. Stalo se to chutnou z nouze ctností. Pokud váš pes patří mezi pojídače hovínek, přesvědčte se, že má dostatek stravy. Možná má plnou misku, ale už několik dní vámi nabízené jídlo nekonzumuje, proto hledá obživu jinde. V takovém případě bude řešení jednoduché.

PARAZITI

Vlci pojídali exkrementy také z důvodu možných parazitů, kteří by mohli z hromádky nakazit celou smečku. Bylo to vlastně hygieničtější, než to nechat ležet. Pokud tedy pes pojídá svá vlastní hovínka, není to až tak problematické. Pokud se ale vrhá na hromádky od jiných zvířat, může to být pro něj i celou rodinu nebezpečné, právě kvůli cizím parazitům, které může zavléct do domácnosti. Stejně tak může být důvodem pojídání hovínek již přítomný parazit v psích střevech. Jelikož mu bere stravu a živiny, pes musí doplňovat, kde se dá. Pokud jste delší dobu neodčervovali, určitě neváhejte a navštivte veterináře.

PROBLEMATICKÉ CHOVÁNÍ

Dále může být problém v chování. Koprofagie může být pouze zlozvyk, kdy to pes jednou zkusil a buď mu to jen obyčejně zachutnalo nebo na sebe upoutal pozornost (klidně negativní, i to je patřičná pozornost) a tak v tom pokračuje, aby se necítil osamělý. Také se váš pes může nudit, a tak si vymýšlí zábavu. Nebo může docházet k pojídání exkrementů ze strachu, pokud byl třeba nepřiměřeně trestán z vykonání potřeby doma. Mohlo se to chlupáčovi špatně spojit, a tak radši svoje hovínko pozře, než aby byl znovu trestán.

Ať už jsou důvody koprofagie v chování či zdravotní, nevěšte hlavu a nedělejte z toho větší problém, než to je. Je to další signál, že se s pejskem děje něco špatně. Můžete začít třeba s návštěvou u veterináře a pokud vyloučí jakékoli zdravotní příčiny, můžete se vrhnout na vlastní detektivní práci a odhalit původ „hovínkožrouta“. Cvičením, tréninkem, dostatečnou hrou nebo dostatečně vyváženým krmením můžete udělat úplné zázraky a váš pes si ležícího bobku na ulici už ani nevšimne a jeho polibky budou rozhodně příjemnější.