Proč psi vyjí na sirény?

Datum:
20.9. 21:27
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Darren Welsh

Není žádným tajemstvím, že někteří psi rádi vyjí na sirény. Proč mají zapotřebí výt, když projíždí kolem vašeho domu houkající sanitka?

PROČ PSI VYJÍ NA SIRÉNY? 

Stejně jako u většiny chování psů, není skutečný důvod vytí na sirény znám, ale většina odborníků se domnívá, že existují dva možné důvody. Nejčastěji se věří, že vytí na sirény je pozůstatkem předků vašeho psa. Vlci spolu komunikují prostřednictvím různých druhů zvuků a vokalizací, ale vytí je to, v čem jsou nejznámější. Další častá víra v to, proč psi mohou výt na sirény, se vrací k tomu, že někteří psi jsou využíváni jako ochránci nebo hlídací psi pro rodinu. Váš pes tedy může výt na sirénu, aby vás i ostatní členy vaší rodiny varoval, že v blízkosti je potenciální nebezpečí. 

BOLÍ VAŠEHO PSA UŠI OD SIRÉN? 

Pro některé lidi může být vysoké pískání sirény nepříjemné pro uši. To vás může vést k domněnce, že váš pes může na sirény výt, protože jim zvuk vadí nebo jim dokonce může způsobit bolest. Většina odborníků však nevěří, že tomu tak je. Pokud váš pes kvílí na sirénu, ale nevykazuje žádné další známky stresu, jako je krčení, skrývání se, nebo olizování rtů, váš pes pravděpodobně vyje z jednoho z výše uvedených důvodů, a ne proto, že je hluk znepokojuje.

foto: unsplash.com/Анатолий Чесноков

zdroj informací: https://www.thesprucepets.com/ LIZ WAYNICK, RVT