Proč psi vyplazují jazyk

Datum:
3.10.2021 21:36
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/R.D.Smith

Snad žádné zvíře nemá jazyk tak často venku jako pes. Je to normální anebo to může být důsledek nějaké choroby či úrazu?

Psí jazyk je neskutečně výkonný nástroj. Nejenže je využíván k příjímání potravy, k pití, ale také k ochlazování, čichání a o projevování náklonosti ani nemluvě. Občas se ale může zdát, že jazyk z tlamy visí nějak často i když k tomu nejsou zjevné příčiny. Ale nebojte, z velké části to bývá neškodné a zcela přirozené chování.

Ochlazování se

Tak, jako se člověk při velké fyzické aktivitě potí, psi při přehřátí začnou rychle dýchat a vyplazovat jazyk. Je to jediná možnost, jak mohou rychle ochladit tělo, aby nedošlo k přehřátí. Vypadá to jako lapání po dechu, někdy je tento proces tak taky nazýván, ale nebojte, neztrácí dech, jen se snaží zchladit. Otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem dochází k odpařování horkého vzduchu a tím tepla z těla. Je to zcela přirozené a vy můžete pomoci urychlit tento proces, když dostanete psa do chladu a zajistíte mu dostatek chladné a čisté vody.

Nadšení

Vyplazený jazyk může být také známkou silného vzrušení a nadšení. Pokud k vám jde oblíbená návštěva, jdete do parku za známými psy nebo zkoušíte nový chutný pamlsek, může se ze samé radosti dostavit vyplazení jazyku. Emoce a přetlak prostě potřebují ven, a tak kromě vrtění ocasu, skákání, kňučení také vyplazují jazyk. Ale jde jen o veselost a štěstí, tomu nezabraňujte.

foto: unsplash.com/Raquel Garcia

Uvolnění

Špička jazyku čouhající mezi zuby nebo vypadnutý jazyk po straně tlamy. I tak může vypadat relaxace, odpočinek a uvolnění. Když se psi cítí dobře, jsou najezení a vyběhaní, v bezpečí a v přítomnosti svého milujícího a milovaného člověka, prostě vypnou a odpočívají.  A vypnutím všech svalů se odpojí i ty v tlamě a jazyk vypadne, podobně jako při spánku. Zkrátka víte, že máte vedle sebe naprosto spokojené zvíře, které se cítí absolutně dobře a v bezpečí.

Syndrom visícího jazyka

Nejde o nic závažného, je to to, co to je – jazyk visící z tlamy ven. Není ochablý ani ochrnutý, prostě jen čouhá z úst. Často je takový syndrom k vidění u psů s krátkými a stlačenými čumáky jako mops, buldoček a jiní. Šlechtěním došlo ke zkrácení nosní kosti a tím se přetvořila i dutina ústní a jazyk se do ní často nevejde. A tak, pokud není zrovna aktivně používán, visí z tlamy. Může také vypadávat z tlamy v důsledku chybějících zubů, které nemají, jak držet jazyk v tlamě. Není to nijak nebezpečné, jen byste měli kontrolovat, zda nedochází k přílišným prasklinám či zanícením jazyka kvůli velkému vysušování a zajistit dostatek vody.

Medikace

Někdy dochází k nechtěnému vyplazování jazyka v důsledku nových léků. Je to otázka neurologie a medikace může mít vedlejší účinky právě na nervy a svaly jazyka. Pokud jste zahájili léčbu novými léky, informujte svého veterináře o těchto příznacích. Změněním léků či dávkováním dojde určitě k rychlé nápravě.

 

foto: pexels.com/Quang Nguyen Vinh

Rakovina jazyka a jiné onemocnění

Bohužel vyplazování jazyka může být způsobeno i nastupující chorobou. Jazyk je hlavním místem rakoviny v dutině ústní. Dále můžou vyplazený jazyk způsobovat papilomy a bradavice na jazyku, záněty zubů, zánět jazyka, zánět měkkých ústních tkání, zánět rtů, vystavení toxinům, infekce, cizí těleso v dutině ústní, metabolické disfunkce a imunitní selhání. Diagnóz může být mnoho a včasné navštívení veterináře je jediné řešení.

 

Pokud víte, že jste se psem nebyli na velké procházce, nevyběhli jste schody, není horko, má všechny zuby a nemá důvod být extatický, rozhodně bude jistější vyhledat odbornou pomoc veterináře. Ve většině případů ale jazyk čouhající z psí tlamy není nic nebezpečného, naopak jde o zcela přirozenou věc a olíznutí takovým psím jazýčkem je jedna z nejhezčích pus, co od svého čtyřnohého parťáka můžete dostat.

 

Zdroj informací:

https://puppytoob.com/why-do-dogs-stick-their-tongues-out/