Proč se psi točí dokolečka než si lehnou

Datum:
6.9.2021 21:04
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/sweetlouise

 

Jedna z nejroztomilejších věcí je, když se váš pes stočí do klubíčka a spí. Než se ovšem do této fáze dostane, udělá pár koleček. Proč tento rituál psi dělají? 

Většina profesionálů se domnívá, že i když pro toto chování může existovat několik důvodů, kroužení před ležením je instinkt předávaný od předků. 

KONTROLA

Vytvořením kruhu může pes prozkoumat a zkontrolovat celé prostředí. Může se naposledy podívat na vše kolem sebe, aby se ujistil, že v bezprostřední blízkosti nejsou žádní potenciální predátoři. Může také provést jednu závěrečnou kontrolu u všech ostatních členů rodinné smečky a ujistit se, že jsou všichni v bezpečí a zdraví. Vytvoření úplného kruhu také umožňuje divokému psovi určit, odkud vítr přichází. Pokud to dokážou určit, mohou spát nosem proti větru, aby ucítili vůni predátorů dříve, než je ucítí dravec.

POHODLÍ 

Když váš pes udělá kruh, než si lehne, může se instinktivně pokusit vytvořit útulný prostor na spaní. Psi žijící venku si tím upravují místo, aby jim odpočinek nic nenarušovalo. Domácí mazlíčci doma mohou mít spoustu postelí a přikrývek, ale to jim nebrání ve snaze udělat ze své nóbl postele pohodlný pelíšek. 

foto: unsplash.com/Karolina Wv

 

OZNAČENÍ 

Tím, že si pes označí místo kroužením, dává ostatním členům domácnosti najevo, že patří jemu. 

TEPLOTA

Pes stočený do kolečka lépe udržuje teplotu. Venkovní psi mohou kroužením odhrnovat sníh, aby měli teplejší místo na spaní a v letních dnech naopak hlínu, která je může ochladit. 

foto: unsplash.com/Simon Lohmann

Přestože nám věda nedává definitivní odpověď, proč psi krouží, než si lehnou, existuje několik docela logických hypotéz o původu tohoto chování. Pokud máte obavy, že kroužení vašeho psa může být způsobeno bolestí nebo může naznačovat kompulzivní poruchu, promluvte si se svým veterinářem.

 

zdroj informací: thesprucepets.com/Liz Waynick