Proč se psi válí v mršinách a výkalech?

Datum:
8.6. 11:05
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/James Haworth

Zná to skoro každý pejskař. Jdete se svým psem a najednou válí sudy v nevábně vonícím fleku. Proč to ale dělá? 

Není snad nic horšího, než když máte čerstvě umytého, vyčesaného psa a ten se rozhodne vyválet ve smradlavém pokladu, který našel. Skoro jako by šlo o zákon schválnosti, kdy to váš pes s oblibou udělal v tu nejméně vhodnou situaci. Například když potkáte kluka, který se vám líbí, a váš pes se zrovna vyválel ve výkalu a nadšeně se mu běžel ukázat. To jsou chvíle na které se pak s úsměvem vzpomíná. 

 

DĚDICTVÍ PO VLCÍCH 

Jedna z variant, proč se psi válí v mršinách a výkalech je, že tento zvyk zdědili po vlcích. Ti to udájně dělali hned  z několika důvodů. 

  • Označili si mršinu za svojí před ostatními vlky. Mršina sice nevypadá jako lákavá pochoutka, ale pro vlky slouží jako potrava, kterou ani nemuseli lovit. 

  • Další důvod byl, že se snažili zamaskovat svůj pach, který je při lovení mohl prozradit. Vlci totiž svojí oběť nepřepadnou okamžitě, ale pronásledují ji a k tomu potřebují utajení. A nebo se tím naopak bránili před predátory. 

  • A poslední důvod, aby ostatním ve smečně předali informace o tom kde byli. 

foto: unsplash.com/Tahoe

 

DALŠÍ VARIANTY 

Někteří lidé tvrdí, že je to pro psy stejné, jako pro nás nastříkat se parfémem. Ovšem s jejich přirovnáním nesouhlasíme. Pro psa není každý výkal stejný, láká ho jenom určitý druh vůně, která ho může zaujmout natolik, že objekt svého zájmu i pozře. No a pak nám už zbývá jenom poslední možnost, a to že je pes škodolibý a dělá to svému pánovi naschvál.