Proč si psi brousí zuby?

Datum:
15.10.2021 22:31
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/KlausHausmann

Skřípání zubů je nepříjemný zlozvyk mezi lidmi, ale může se vyskytnout i u psů. Mírné broušení zubů nemusí znamenat nic závažného, ovšem pokud je velmi časté, může vést k problémům se zuby a čelistí. Ne každý pes tímto zlozvykem trpí a je u psů poměrně málo častý. 

foto: pixabay.com/Meli1670

DŮVODY 

Skřípe i váš mazlíček zubama? Může to znamenat několik důvodů. 

BOLEST 

Broušení zubů může znamenat bolest zubů, dásní, nebo zaklíněné zbytky mezi zubama. U štěňat je skřípání spojené s růstem, nebo naopak uvolněným zubem. Skřípe váš pes zuby i v dospělosti, nechte ho raději zkontrolovat veterinářem. 

ŠPATNĚ ZAROVNANÉ ZUBY

Stejně jako u lidí i psům mohou zuby narůst křivě. Křivě posazené zuby o sebe zavadí a způsobují nedobrovolné broušení. 

STRES

Tento důvod je častější u lidí než u psů, ale i tak ho nemůžeme vynechat. Tento typ skřípání zubů se může stát nevědomě, když psi spí.

JE SKŘÍPÁNÍ ŠKODLIVÉ? 

Mírné, občasné skřípání zubů nemusí u psa způsobovat problémy. Však časem může způsobit značné opotřebení zubní skloviny. Jakmile jsou zuby dostatečně opotřebené , mohou být velmi bolestivé a poškozené. Pokud se dužina uvnitř zubu odhalí, může psovi způsobit vážnou infekci.

foto: pixabay.com/aganyga

PREVENCE 

Pokud u svého psa zaznamenáte známky skřípání zubů, nezapomeňte kontaktovat veterináře a domluvit si schůzku. Veterinář vyhodnotí tlamu vašeho psa a provede vyšetření, aby zjistil základní příčinu. Pokud váš veterinář zjistí, že skřípání zubů nesouvisí se zdravotním problémem, existuje šance, že váš pes zažívá úzkost nebo stres. Váš veterinář může být schopen nabídnout rady, jak zmírnit stres vašeho psa pomocí změn prostředí, léků a úpravy chování. 

zdroj informací: thesprucepets/ JENNA STREGOWSKI