Proč si psi olizují tlapky

Datum:
19.4. 12:36
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/LUM3N

Psi si olizují tlapky z několika důvodů. Mezi hlavní důvod patří čistota. I psi chtějí mít tlapky čisté. Pokud si ale váš pes olizuje tlapky neustále nebo agresivně, může to být známkou problému. Přečtěte si, proč si váš pes olizuje tlapky a jak správně reagovat. 

Pokud si myslíte, že lízání tlapek vašeho psa je abnormální, prvním krokem je zjistit, zda s tlapkami není nějaký zdravotní problém. Psi si často nadměrně olizují tlapky, pokud je svědí, jsou podrážděné nebo bolestivé. 

PORANĚNÍ 

Zranění tlapky, nebo zamotaný cizí předmět, může vysvětlit nadměrné olizování. Pes možná na něco šlápl, co mu způsobuje nepohodlí. Nepříjemný pocit může také způsobit štípnutí od hmyzu. 

NEMOC 

Další možností je, že váš pes má abnormální růst na jedné z tlapek, jako je cysta nebo nádor. Pokud nemůžete na příčinu přijít, je vždy nejlepší se poradit s veterinářem. 

ALERGIE 

Velmi častou příčinou olizování tlapek pro úlevu je alergie u psů. Alergie často způsobuje svědění nebo podráždění polštářků tlapek, což způsobuje, že si je pes olizuje, aby se mu ulevilo. 

INFEKCE 

Není neobvyklé, že se u psů vyvinou bakteriální nebo plísňové infekce tlapek. Takový problém je třeba řešit s veterinářem. Většinou se objeví sekundárně k alergiím, nebo z neznámých důvodů. Když si pes často olizuje tlapky, zůstávají vlhké a jsou náchylnější k bakteriím a plísním. 

PROBLÉMY S CHOVÁNÍM 

Psi si mohou nadměrně olizovat tlapky také ze stresu, nebo nudy. Snažte se vypozorovat v jaké době to nejčastěji dělá. 

CO DĚLAT? 

Pokud máte pocit, že si váš pes nadměrně olizuje tlapky, začněte důkladnou prohlídkou. Zkontrolujte horní a spodní část chodidel, nehty, nehtová lůžka a mezery mezi polštářky tlapky. Hledejte cizí předměty, řezné rány, modřiny, krvácení, otoky, zarudnutí, strupy, výtok, zlomené nehty a cokoliv jiného, co vypadá abnormálně. V případě potřeby poskytněte první pomoc. Je důležité kontaktovat veterináře, který vyloučí zdravotní problém. 

foto: pixabay.com/susanne906

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI a MONICA TARANTINO