První pořízení psa aneb plemena vhodná pro začátečníky

Datum:
24.9.2019 22:16
Autor:
Kateřina Lulkova

Pokud jste připraveni a na sto procent rozhodnuti pro pořízení svého prvního psa, je zde několik podstatných věcí, na které je třeba pamatovat a dostatečně je zvážit. Jelikož existuje mnoho plemen, je těžké se rozhodnout. Situaci ani neulehčí fakt, že pokud se ptáte svého okolí, tak každý hájí a vyzdvihuje vlastní plemeno. Záměrem tohoto článku je představit plemena, která jsou vhodná pro úplného začátečníka, ale také přinášíme několik zásadních faktů, na které je třeba pamatovat ještě předtím, než si psa pořídíte.

Krok první aneb co je třeba vědět

Prvotní je znát své možnosti časové, finanční, prostorové. Při výběru z níže uvedených vhodných psích kandidátů je třeba předem nastudovat a seznámit se nejen s charakterem konkrétní rasy, s celkovou péčí, nároky v rámci péče o srst, ale také si přečíst o historii daného plemene. Také nezapomeňte opomenout i vaši náturu, zda jste spíše aktivně založení či naopak. I na základě toho je třeba uzpůsobit výběr. Zároveň však pamatujte, že každý pes potřebuje pohyb, procházky. Je to stejné jako u lidí, fyzická aktivita má podstatný vliv na zdraví.

Jakmile budete mít svého favorita, tak při výběru chovatelské stanice se zajímejte i o plemennou a chovatelskou historii, o povahové rysy obou rodičů.

Vhodná plemena pro začátečníky

Bišonek – bílá chlupatá kulička oplývající přátelskou a veselou povahou, perfektní společník, který je vhodný i do malého bytu, ideální parťák pro městský způsob života. Rozumí si s dětmi i ostatními zvířaty. Bišonek se přizpůsobují k jakémukoliv životnímu stylu.

Pomeranian – plemeno, které je sice moderní, ale zároveň je opravdu vhodné pro ty, kdo si pořizují svého prvního psa a nemají doposud žádné zkušenosti. Jeho srst nevyžaduje natolik péče, jak se může na první pohled zdát. Stačí jen pravidelné kartáčování. Roztomilý psík, mírně aktivní, společenský. Skvělý společník pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Jelikož je malý, je perfektní volbou i do toho nejmenšího bytu. Pozitivní je i to, že právě díky jeho velikosti ho můžete snadno a prakticky i brát všude s sebou.

Cavalier King Charles Spaniel – malý, roztomilý a zejména láskyplný pes. Plemeno je velice přátelské, ideální do rodiny s dětmi, neboť je přeci jen trochu temperamentní a bude vděčné za více akční život. Postačí však každodenní procházky a pročesání srsti. Je inteligentní, pozorný. Patří mezi tzv. společenská plemena. Díky své velikosti je opět vhodný i do menšího bytu.

Labrador a zlatý retrívr – pro ty, kdo preferují větší plemena a nechtějí nic malého, ale zároveň jde o plemena, která vynikají svou přátelskou povahou, snadnou ovladatelností, poslušností. Labrador i retrívr jsou bezproblémová plemena vhodná pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Rozumí si i s ostatními zvířaty. Jsou zcela bezkonfliktní, chytří, láskyplní a naprosto adaptabilní.