Psi a fyzioterapie

Datum:
5.7. 14:41
Autor:
Kateřina Lulkova

V humánní medicíně je fyzioterapie samozřejmostí. Postupně se rozvíjí fyzioterapie i ve veterinárním lékařství, kde je pro mnohé psy doslova spásou. Zatímco některé problémy kdysi nešlo zkrátka vyléčit a psa zbavit od bolesti, díky fyzioterapii lze čtyřnohému kamarádovi pomoci, zbavit ho bolesti a prodloužit mu spokojený psí život.

Fyzioterapie je tak velmi efektivní i pro psy mající závažné zdravotní problémy, ale také pro sportovní psy apod. A dokonce poslední dobou nachází fyzioterapie efekt i u zdravých psů, kteří jsou sportovně využíváni, jako je agility, různé sporty nebo pokud majitel má zájem o relaxační a zklidňující masáž pro svého chlupáče.

Účinné masáže

Masáže zaujímají podstatný význam ve fyzioterapii, neboť zlepšují prokrvení svalstva a podporují cirkulaci mízních tekutin, pomáhají odstranit svalovou ztuhlost, snižují svalovou bolest, urychlují hojení jizev, podporují rychlejší rekonvalescenci po operaci, zranění, podporují pohyblivost.

Mezi další význačné účinky masáže náleží zlepšení metabolismu a okysličení tkání, odstranění únavy, uvolnění napětí, regenerace po zátěži od namožených svalů, pomáhají při bolestech páteře, povzbuzení a prokrvení organismu u starších psů.

Přínosná aquaterapie

K efektivní podpoře pohybu bez jakéhokoliv zatěžování kloubů se používá aquaterapie, kde se tak pes pohybuje pomocí podvodního běžeckého pásu. Rovněž se používá i perličková vana. Blahodárný účinek má použití bublinkového proudu v teplé vodě, kdy dochází k prokrvení a následnému odstranění zánětlivých procesů.

Aquaterapie je velmi účinná pro psy, kteří se potýkají s onemocněním páteře. Rovněž je doslova vysvobozením pro ty, kdo trpí dysplazií kyčelních či loketních kloubů. Taktéž je pomocí pro chlupáče, kteří jsou po chirurgické operaci, pro feny mající poporodní ochabnutí svalů, pro degenerativní onemocnění, pro sportovní psi.

Vlivem odporu vody se nezatěžují klouby a naopak ještě dochází k posilnění kardiovaskulárního systému.

Neodmyslitelnou součástí jsou i uvolňující masáže, které jsou důležité u psů, kteří mají dočasně nepohyblivou nějakou část těla v důsledku úrazu či onemocnění.


Další články