Psi a zelenina? Ano, proč ne

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

 

Zelenina (a samozřejmě i ovoce) je pro pejska, obzvláště pokud je krmen jen syrovou stravou, velmi prospěšná, ne-li nezbytná. Pejsek do sebe jejím prostřednictví dostává vitamíny, minerály, enzymy a důležitou vlákninu, která zabraňuje vzniku zácpy. Zelenina také v trávicím traktu pejska funguje jako jakýsi čistící prostředek. Hafanům čistí střeva.


Vařená, nebo syrová? Lehce podušená
Velmi prospěšné je zelí, listová, košťálová a kořenová zelenina všeho druhu. A ideální forma podávání? Zeleninu lehce namixujte a mírně poduste. Tím se v ní uvolní struktura buněk, což trávicí systém psa, respektive absence k tomu potřebných enzymů v jeho traktu, neumožňuje.

Jaké zelenině se vyhýbat?
Opatrní byste naopak měli být s fazolemi a jinými luštěninami, lilkem, syrovými brambory, cibulí a česnekem, jehož konzumace by pro hafana podle několika studií mohla být i fatální. Pejska na zeleninu navykejte od štěňátka, a pokud mu vámi připravený pokrm nejde moc pod čenich, zkuste mu ho dochutit něčím, co má rád: tvarohem, játry, krémovým sýrem či jogurtem.A co ovoce?
Banány, borůvky, kiwi, ananas a jahody u pejsků mají zelenou. U ostatních druhů je třeba mít se na pozoru. Nikdy pejskovi nepodávejte avokádo, které by ho mohlo zabít. Stejně jako větší množství rozinek a hroznů, jež by mu mohlo způsobit selhání ledvin. Opatrní buďte i s broskvemi, které pejskům způsobují zácpu. Nebezpečné jsou i třešně, respektive jejich pecky obsahující nebezpečný kyanid. Jablka podávat můžete, ale bez jadérek.

Zeleninové pamlsky
Již jsme zmínili, že podávání ovoce a zeleniny pejskům je nezbytné v případě jeho krmení syrovou stravou. Jsou-li hlavní složkou pejskova jídelníčku granule, zeleninu ani ovoce mu podávat nemusíte. Ale samozřejmě můžete. Nebo mu připravte zeleninové pamlsky. Uvidíte, jak se váš psík bude olizovat po těchto mrkvových sušenkách:

Recept: Mrkvové sušenky

Budete potřebovat:

200 g jemně nastrouhané mrkve,
1 vejce,
4 lžíce vlažné vody,
250 g celozrnné mouky,
3 lžíce rostlinného oleje,
1/2 prášku do pečiva.

Všechny ingredience smíchejte - nejprve vejce s vodou, olejem a nastrouhanou mrkví a poté postupně do směsi přidávejte mouku s práškem do pečiva. Vytvářejte placičky, které pečte asi 30 minut při teplotě 200°C.


Další články