Psí géniové - jaká plemena patří mezi nejchytřejší?

Datum:
8.9.2019 12:29
Autor:
Kateřina Lulkova

O psech je všeobecně známo, že jsou chytří, učenliví, věrní. O tom není pochyb. Jsou plemena, která vynikají rychlou učenlivostí. Jednak k tomu mají vlohy a rovněž je to zkrátka baví. Pokud chcete chlupatého čtyřnohého inteligenta či jste zvědaví, která plemena jsou považována za nejchytřejší, kdy se jedná o rasy, které se naučí nový povel rychleji než za pět opakování, poslechnou ho pak v devadesáti pěti procentech případů.

Přestože se seznam v různých magazínech liší, tak my přinášíme opravdu ty nejchytřejší z nejchytřejších. V tomto případě se jedná o adekvátní přehled plemen, která vynikají inteligencí.

Border kolie

Plemeno, které shodně ve všech magazínech a různých zdrojích zaujímá pomyslnou první příčku. Plemeno, které disponuje neuvěřitelnou dávkou energie. Border kolie je pes, který poslouchá na slovo, vyniká v soutěžních disciplínách. Jde o rasu, která není agresivní. Borderky jsou věrné a velmi citově vázané ke svému páníčkovi. Border kolie je nejchytřejší plemeno na světě.

V letošním roce zemřela border kolie jménem Chaser, která byla považována za vůbec nejchytřejšího psa. Zemřela v úctyhodném věku patnácti let, což je o dva roky více, než se borderky běžně dožívají. Chaster uměla rozpoznat 1022 různých slov, které ji naučil její majitel, americký emeritní profesor psychologie.

Inteligentní pudlové, labradoři, retrívři, dobrmani…

Do první desítky patří labradorský i zlatý retrívr. Obě plemena jsou učenlivá, poslušná, věrná a disponují neskutečnou trpělivostí. Však také díky těmto vlastnostem se jedná o plemena vhodná nejen pro canisterapii, ale jsou využíváni zejména jako vodicí psi a vhodní jsou i pro záchranářské akce. Zároveň tato plemena patří mezi nejoblíbenější.

Pudlové odnepaměti vynikají učenlivostí a často vystupují v cirkusech, různých kouzelnických představeních, neboť se velmi rychle a dobře učí nové věci. Jsou chápaví, inteligentní, přátelští k lidem. Plemeno, které je přizpůsobivé a ochotné ke každodennímu učení nových triků. Pudl ovšem není gaučák, miluje také pohyb a lidskou společnost.

Dobrman je inteligentní a temperamentní plemeno, pro které je typická nebojácnost, ostražitost. Výborný obranář a hlídač. Plemeno, které je vhodné pro zkušeného chovatele. Při dobře zvládnuté výchově, může dobrman být i skvělým terapeutickým psem v nemocnicích, domovech důchodců apod.

Inteligencí se mohou pochlubit i další plemena, jako je například bernardýn, rotvajler, australský honácký pes, šeltie či pekingský palácový psík.