Psí inteligent nebo magor?

Datum:
18.6.2016 20:03
Autor:
Alžběta Leierova

Máte poslušného a ovladatelného psa? To, že je váš pes schopný reagovat na určitý povel (sedni) ještě neznamená, že je ovladatelný. Zda je pes ovladatelný se většinou projeví až ve vypjatých situacích, kdy zvíře nebere na zřetel ani svého pána.

Milovníků psů přibývá

Že u nás rapidně přibývá psů je jisté. Méně jistou je skutečnost, zda všichni „milovníci psů“ mají na jejich výchovu správné páky, lépe řečeno předpoklady. Pes je živá bytost, které člověk musí věnovat a obětovat spoustu času. Péčí o štěňátko, které bývá pro majitele a jeho rodinu zábavou při níž se „drobečkovi“ leccos odpustí zodpovědnost nekončí. Žádné štěně, kterému se promíjí drobné prohřešky a nezřídka i nepřijatelné chování nezůstane štěnětem napořád. Zda váš pes bude prožívat radostná léta svého života nebo skončí v horším případě v útulku záleží pouze na vás. Ono je to jaksi  o tom, jaké pouto jste si se svým miláčkem  vytvořili, a jaké výchovy se mu u vás v ranném mládí dostalo.           

 

Pes není magor

Pes je od přírody ochotný a schopný spolupráce. Než dáte svému čtyřnohému příteli nálepku „magor“ vraťte se k okamžiku, kdy jste se stali jeho majiteli. Dost možná  vám uniklo, že psi mají neuvěřitelnou schopnost napodobovat a kopírovat chování a vlastnosti svých pánů. To, co jste ve výchově podcenili se obvykle projeví v etapě dospívání psa, kdy tolerance vůči němu začne opadat. Se psem je to podobné jako s andoscelentem. Podstatný rozdíl spočívá v tom, že děti s otřesným chováním z domova zpravidla nevyháníme. Osudy psů se svéráznou, nepoddajnou povahou k nejšťastnějším určitě nepatří.

 

Obtížná životní etapa 

Dospívání je mimořádně obtížná životní etapa nejen pro člověka. Produkce hormonů způsobuje zvýšené sociální podvědomí. U mladých psů často i soutěživost při které se   pokouší nalézt své místo v lidské smečce. Psi se v této době snaží i naučit komunikovat s ostatními psy. V období dospívání se proto mohou poprvé objevit i problémy s agresivitou vůči majitelům, návštěvníkům a ostatním psům. Pro majitele nastávají obtíže s kontrolou a ovládáním miláčka. Je nutné si uvědomit, že každý pes má vědomí, ale i své prožitky a zažité děje. Jak se vypořádat s nastalými problémy mohou poradit zkušení cvičitelé psů nebo veterinární terapeuti.


Další články