Psi nám rozumí víc, než si myslíme

Datum:
25.9. 17:31
Autor:
Jana Klouparová

 

zdroj: Pexels.com/DariaShevtsova

Nová studie ukazuje, že psi věnují mnohem větší pozornost tomu, co říkáme, dokonce i slovům, které pro ně pravděpodobně nedávají smysl.

Tým Holly Root-Gutteridge z University v Sussexu se zaměřil na to, čemu naši čtyřnozí kamarádi mohou rozumět. Sedmdesáti psům různých plemen přehráli zvukové záznamy lidí, na kterých řekli šest slov. Psi nikdy předtím tyto hlasy neslyšeli a slova se lišila pouze jejich samohláskami.

Všechny nahrávky byly sjednoceny do stejné výšky hlasu tak, aby psi vnímali rozdíl pouze mezi samohláskami, než mezi tím, jak lidé jednotlivá slova řekli.

Tým vycházel z reakce psů podle toho, jak dlouho věnovali jednotlivým slovům či změnám hlasů pozornost, a to například v rámci pohybu uší, očí atd. Z toho jednoznačně vyplynulo, že si psi všimli změny, když přehráli nové slovo nebo když stejné slovo řekl jiný mluvčí.

Naproti tomu, když psi slyšeli stejné slovo několikrát za sebou, jejich pozornost značce poklesla.

 „Byla jsem překvapená, jak někteří psi reagovali na neznámé hlasy," řekla Root-Gutteridge. „Může to znamenat, že chápou víc, než co jsme jim zatím oficiálně uznali.“ Doposud totiž pouze lidé vědomě detekovali jednotlivé samohlásky napříč různými reprodukcemi, nyní to zvládli i psi, a to spontánně bez předchozího tréninku.

 „Tato schopnost může být výsledkem domestikace," říká Root-Guttridge, která dodává, že psi, kteří věnují větší pozornost lidským zvukům, jsou následně spíše vybírání pro následující chov.

 „Práce zdůrazňuje sílu sociálních interakcí mezi lidmi a psy", říká Britta Osthausová z Canterbury Christ Church University ve Velké Británii. "Bylo by zajímavé sledovat, zda by dobře vycvičený pes reagoval odlišně na podobné povely.“

Nakonec o jednotlivcích, kteří rozeznají i stovky slov a dokáží jednotlivé předměty určit, mezi nimi například border kolie Chaser, jsme slyšeli již dříve. Tato studie se však zaměřila na slova neznámá, netrénovaná a dříve neslyšená.