Psi s krátkým čumákem jsou vystaveni většímu riziku úpalu

Datum:
30.5. 09:57
Autor:
Jana Klouparová

foto: Unsplash.com / Josue Michel

 

Varování před úpalem přináší nová studie, která uvádí, že psi s krátkými čumáky mají vyšší riziko vzniku úpalu než jiná plemena. Zpozornět by měli majitelé buldoků, mopsíků a dalších brachycefalických plemen, neboli plemen s krátkým čumákem.

Studie, kterou zveřejnila univerzita Nottingham Trent vznikla ve spolupráci s Royal Veterinary College na programu VetCompass v Anglii. Průzkum vychází z 900 000 lékařských záznamů psů všech plemen. Výzkumníci došli k závěru, že buldoci trpí úpalem 14krát častěji než labradorští retrívři. Dále byli za vysoce riziková plemena označeni buldoci, mopsové a čau-čau.

„Je pravděpodobné, že se brachycefalická plemena psů přehřívají kvůli jejich přirozeně neúčinným chladícím mechanismům. Psi dýchají i proto, aby se ochlazovali, bez nosu je však dýchání i ochlazování méně účinné," řekla vedoucí výzkumu Emily Hall a doplnila, že psi s krátkým čumákem mohou produkovat více tepla už jen pouhým lapáním po dechu.

Dalším faktorem, který vědci označili za prediktor úpalu je nadprůměrná hmotnost psa. Mezi tyto psy zařadili nejenom obézní psy, ale také svalnaté a nadprůměrně velké, tito všichni mají jeden a půl násobně vyšší riziko ve srovnání s menšími a hubenějšími psy, co se úpalu týče.

Z této studie tak vyplývá, že majitelé psů s krátkým čumákem, nebo psů s nadváhou musí dávat obzvlášť pozor na své čtyřnohé mazlíčky v období horkého počasí, protože mohou být vystaveni většímu riziku úpalu.

 

 

zdroj info: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10843443/London-dogs-greater-risk-heatstroke-study-suggests.html