Psí sporty II. - PES V BĚHU

Datum:
27.5. 13:42
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Patrick Case

Máte velmi aktivního psa, ale vy tak aktivní nejste? Podívejte se na sporty, ve kterých nejvíce pracuje pes.

Sporty v této části, jsou především pro psi chtivé běhu, chytání a nahánění. Vhodné jsou pro majitele, kteří chtějí sportovat se psem, dopřát svému parťákovi dostatek pohybu a radosti, ale sami až tak velcí sportovci nejsou. Nejčastěji můžete vidět border kolie, australské honácké psy či australské ovčáky, ale nenechte se odradit. Tyto sporty zvládnou s přehledem i jiná plemena, hlavně když mají elán, energii a chuť.

Treibball

Je relativně nový sport, vznikl v roce 2003 v Německu. Nahrazuje honáckým psům práci s ovcemi, pokud k nim nemají přístup. Jde o nahánění velkých gymnastických míčů do branky. Je rozestavěno 8 balonů do trianglu a pes má časový limit, během kterého musí čumákem nebo tělem nastrkat míče do branky. Pomáhá mu psovod, který jej ale reguluje pouze na dálku a to píšťalkou, povely či gesty. Nesmí se psa dotknout. Je to sport, který baví především velmi aktivní psi, kteří rádi běhají a nahánějí. Trénink není snadný, musíte psa naučit směry (doleva, doprava, ke mně, zpátky), aby jste ho dobře navigovali, balony jsou přece jen větší než pes. Každopádně, když už nejsou přítomny ovce, i s míči si užijete spoustu zábavy, a především se vám naháněč pořádně zdravě unaví.

 

foto: commons.wikimedia.org/Eva holdergger walser

Flyball

Jedná se o týmový sport založený na běhání, skákání a chytání. Dva čtyřčlenné týmy mají nachystánu stejnou trať. Na povel psovoda, který je po celou dobu závodu na startovní čáře, pes vybíhá na trasu přes překážky, skočí na podestu s tlačítkem, která vystřeluje tenisový míček. Pejsek ho musí chytit a běžet s ním zpět na start, odkud vybíhá další závodník. První tým se všemi psi v cíli a bez chyb, vyhrává. Psi tuto aktivitu milují, především ti, kteří se rádi honí za míčky a přináší je pánům. Je třeba natrénovat všechny části, jako je běh přes překážky, skákaní na box atd., postupně a potom je složit za sebe jako puzzle. Vhodný je pro vytrvalé, rychlé psy, kteří rádi aportují, a hlavně se snesou s ostatními psi na závodišti.

 

foto: commons.wikimedia.org/Jaye Whitmire

Dogfresbee

Jde o týmový sport, kde je tým tvořen psem a jeho psovodem neboli vrhačem. Základní prvek celého sportu je hození disku (létajícího talíře), který musí pes chytit a přinést. Existuje několik disciplín, kdy to nemusí být jen takto jednoduché.  Základní disciplína je hod do dálky, chycení disku ve vzduchu a přinesení. Můžete také vyzkoušet házení co nejvíce do středu terče, aby pes ze vzduchu dopadl přímo do jeho centra. Existuje také volná disciplína, kdy pes s vámi nacvičí dvouminutovou sestavu na hudbu, s několika disky a povinnými prvky jako v krasobruslení. Hodnotí se potom provedení cviků, sehranost, nápaditost, a dokonce i dovednost sbírání ležících talířů psovodem. U tohoto sportu už se musíte trochu zapojovat, ale stále nejvíce práce odvádí pes sám. Důležité je natrénovat chytání frisbee tak, aby se psovi nic nestalo a aby ho to bavilo. Nejvíce tento sport milují psi s loveckými sklony a honáčtí psi.

 

foto: pixabay.com/herbert aust

Coursing

Sport založený na lovení a honění kořisti. Jedná se o závod, kdy se psi honí za umělou návnadou, většinou střapcem z igelitu anebo z kůže na lanku, které kladkovým systémem vede podél vystavěné trati. Ta je většinou na velkém prostranství, rovině či mírném kopci, mohou být i překážky a samozřejmě jde o čas. Jsou dva druhy coursingu – Lure coursing, tam psi loví umělou návnadu a Hare coursing, kdy je lovený předmět živý. Bývá to zajíc, kočka nebo krysa. U nás je tato forma zakázaná, ale jsou země, kde psi legálně loví živou zvěř. Tento sport je především určen pro velmi rychlé psy, povětšinnou chrty, ale je vhodný i pro psy s touhou lovit a běžet za objektem, což psa většinou učit nemusíte. Jediné, co je nutné natrénovat je soustředěnost na lovený předmět, aby byl fokus na kořisti a nevšímal si ostatních psů.

 

foto: commons.wikimedia.org/CHARTbeat

Agility

Samozřejmě nesmíme zapomenout na nejznámější sport v tomto okruhu. Agility jsou psí variací na koňský parkur. Jde o překonávání překážek psem pod dohledem psovoda. Pejsek běží se svým pánem a přeskakuje, podlézá, prolézá či probíhá překážkami v daném pořadí a za daný čas. Nesmí se žádná překážka vynechat, ani shodit. Tento sport je opět ideální pro honácké psy, kteří rádi pracují a jsou rychlí, ale agility se stalo tak populární, že jej provozují opravdu všechna plemena, od těch nejmenších až po obry. Jde především o poctivý trénink a nacvičení překonávání překážek a podporování psa v běhu za kořistí, kterou se může stát pamlsek či pochvala. Ovšem u tohoto sportu se budete muset zapojit i vy. Zde je nutné, aby pán běžel po boku psa a ačkoli překážky překonává jen pes, i člověk musí být rychlý a zdatný. Nicméně, stále to není nic zcela vysilujícího, a tak neváhejte a vyzkoušejte si agility třeba aspoň na psím hřišti, uvidíte koho to bude bavit víc.

 

foto: pixabay.com/vilve roosioks

Dog puller

Jde o nejmladší sport, který vznikl v roce 2012 na Ukrajině. Jde o sport na první pohled podobný dogfrisbee, jen místo talíře se chytají kroužky. Ale celá pravidla a účel sportu je jiný než u disku. Psovod má dva kruhy, je přesně dáno hřiště a jsou dvě disciplíny ve kterých se závodí. První je dog puller runing, kdy psovod hází kroužek na jednu stranu hřiště, které je tvořeno ze startovací zóny, zóny běhu a chytací zóny. Pes musí chytit kroužek až v zóně určené pro chytání a kruh musí být ještě v pohybu. Poté jej zanese zpět psovodovi, nebo jej upustí na zem ve startovací zóně. Jakmile je pes zpět, psovod hází druhý kruh na druhou stranu. Kruhy i strany se musí střídat. Druhou disciplínou je dog puller jumping, kdy pes střídavě chytá kruhy ve vzduchu. Toto se odehrává na menším hřišti. U obou disciplín je časový limit 90 sekund a jde o co nejvíc splněných hodů či chycení. Je to náročný sport pro psa, ale vy jakožto psovod se prakticky nehnete z místa a jen házíte. Pokud váš pes rád aportuje, není na co čekat a vyzkoušet tento nový druh zábavy.

 

foto: pixabay.com/ ihtar