Psi versus kočky – je to nenávist?

Datum:
25.3. 19:16
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/AllNikArt

Známý obrázek: pes startuje po kočce, která je naježená a se skřípáním se chystá ke zběsilému úprku. Je to skutečná nenávist nebo jen další mýtus?

Ať už se podíváte na kreslené či hrané filmy, pročtete si knížky pro děti i dospělé, vždy najdete automatické pojetí psů a koček – pes honí kočku, kočka utíká nebo se drápáním brání, pes nevynechá jedinou příležitost pronásledovat kočku, dokonce ho kočky přivádějí do amoku. Ale je to skutečně tak? Není to zase jen další vžitý omyl, který je snazší předávat dál, podobně, jako že ježek nosí jablka nebo že špenát má nejvíc železa?

Kořist

Je pravda, že pokud pes nevyrůstá s kočkami od malička, nenajdete snad jediného, který by je rád neprohnal. Zejména pokud začnou kočky prchat. Pravděpodobně jde o instinkt zděděný po psích předcích, kteří loví kořist. Kočka je menší a rychlá a raději uteče, než by bojovala a ten úprk vyvolá ve psech pradávné pudy a začnou ji pronásledovat. A to jak velcí, tak i ti nejmenší zástupci psího rodu. Většinou jsou ovšem kočky rychlejší a nedojde k jejich polapení psem. Takže se nedozvíme, co by následovalo potom, tím pádem nevíme, jestli psi loví kočky kvůli jídlu nebo jen pro zábavu z lovu.

foto:  pixabay.com/mila1607

Konkurence

Další teorie o nenávisti mezi psy a kočkami mluví o konkurenčním boji mezi těmito zvířaty. Pokud by nedošlo k domestikaci ani jednoho zvířete, nebylo by pravděpodobně došlo ani k této nevraživosti. Ale společným výskytem kolem člověka dochází ke strachu, že si navzájem sní jídlo, vypijí vodu a seberou lásku a pozornost lidí.

Špatná zkušenost

Bohužel se stává, že vzájemná nenávist vznikne až ze zkušeností a není vrozená. Nejeden pes se setkal s kočkou a jejími drápy a zuby. Po takové zkušenosti, kdy ji chtěl jen očichat nebo si pohrát už znovu navazovat kamarádské vztahy nebude chtít. Stejně tak je mnoho koček, které chtěly psího společníka pomazlit nebo jen poznat a byly prohnány přes zahrady, louky, pole i střechy. Tyto nedobré zkušenosti se vryjí velice hluboce do zvířecích mozečků a odstranit je bude těžké.

Rozdíly

Dalším důvodem, proč se psi a kočky mohou nesnášet je, že každý z nich žije v jiném světě s jinými signály a jinou řečí těla. Kočky například mnohem více komunikují hlasem, kdežto psi především tělem. Nedorozumění vznikající z chybně přečtených signálů jen utvrzují vzájemnou nelibost.

foto: unsplash.com/Greeshma Gangadharan

Ne každý pes musí zákonitě kočky nesnášet. Určitě jste slyšeli, viděli či jste sami příkladem, že doma žijí pospolu oba chlupáči bez sporů a v láskyplném svazku. Pokud chcete mít doma psa i kočku, nejlepší je přivést je domů oba zároveň, jako štěně a kotě. Jejich socializační období v průběhu dospívání zajistí přijmutí toho druhého, jako součást rodiny. Ale pokud už jednoho z nich máte doma a toužíte si pořídit to druhé ze zvířat, vězte, že existuje mnoho způsobů, jak naučit tyto „bestie“ žít pospolu v míru a když ne jako přátele, alespoň jako tolerující nebo aspoň ignorující spolubydlící.