K čemu slouží psí vousy?

Datum:
19.3. 08:26
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: pixabay.com/mxart

 

Pár vousů, které má pes kolem čenichu, nám může přijít jako naprosto nepodstatných, ale pro psy mají mnohem větší význam.

zdroj pixabay.com/ArtisticRealms

 

K ČEMU VOUSY SLOUŽÍ? 

Tyto vousky, které jsou od chlupů výrazně silnější, jsou vousy hmatové. Stejně jako u koček i u psů slouží k ochraně obličeje a hlavně očí. Je v nich velké množství neuronů citlivých na dotyk, které je upozorní na případné nebezpečí a díky nim poznají předměty, ke kterým se přibližují. Psi kvůli čenichu neumí tolik zaměřit blízké předměty a právě pro tyto situace, mají vousy hmatové.

JAK REAGUJÍ?

Když se dotknete vousů psa, neurony vyšlou informaci do mozku a můžete si všimnou, jak zamrká okem, je to takový obranný reflex. Vousy jsou pro psa v podstatě slepeckou holí. Také si můžete všimnou, že pes, který při pohybu hlavou zavadí svými vousy o nějaký předmět, instinktivně se vrátí zpátky. 

NESTŘÍHEJTE HMATOVÉ VOUSY!

To, že se psům nemají hmatové vousy stříhat je poměrně známá informace, bohužel to stále spoustu lidí ignoruje. Nejen že stříhání je pro psy stresující a nepříjemné, ale zároveň mu snižujete schopnost vnímání předmětů. Pokud dáváte psa na stříhání do salonu, určitě nebude problém poprosit, aby tyto vousy nestříhali, pokud to ještě dělají. 

 

zdroj: pixabay.com/Wokandapix