Mohou psi plakat?
13.4.2021 22:24
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/Charles Deluvio
Zdá se vám, že váš psí miláček upadá do depresí, je smutný a pláče? Připadá vám, že prolévá potoky slz, když jste na něj zrovna zvýšili hlas? Nejste sami.
Asi každý z nás zná situaci, kdy musíte odejít z domova a váš pejsek to nelibě nese. Nejen, že na vás vrhá smutný pohled, který trhá srdce, ale při návratu domů je celý „uplakaný“. Ale mohou psi opravdu plakat?
PLÁČOU PSI STEJNĚ JAKO LIDÉ?
Je nesporné a také vědecky dokázané, že psi mají emoce, ale pouze ty základní. Cítí radost, strach, odpor i hněv. Některá plemena nebo jedinci jsou citlivější, empatičtější a jiní zase takzvaně splachovací. Tak jako u lidí, tak i u psů je to co kus, to originál. Lidský pláč vyplívá ze silných, komplikovanějších emocí, jako jsou bezmoc, sebelítost, deprese ale i radost. Psí emoce vnímáme jako mnohem hlubší, než ve skutečnosti jsou, protože jim vkládáme naše vlastní pocity a projektujeme do nich lidské vlastností – polidšťujeme je. Proto se nám zdá, že pláčou. Psi ale nemají tak silné emoce, a proto nedokáží plakat jako lidé.
foto: pexels.com/Lachlan Ross
TEČOU JIM SLZY
Ano, přestože psi plakat neumějí, slzy jim tečou. Slzy jsou totiž ochranná tekutina, která chrání oko před nečistotami a vysycháním. Správně stavěné oko, normálně rostlá víčka a slzné kanálky odvádějí svoji práci a vy si toho ani nevšimnete. Ale stačí silný vítr, prašné prostředí či pylová nálož a slzy se řinou z oka jako vodopád. Oko se tím brání proti poškození a větším množstvím slz odvádí tyto částice pryč. Jde o záležitost krátkodobou a při návratu domů problém většinou odezní. Častým důvodem slzení je také například vrostlá řasa nebo srst. Psi s dlouhou srstí jsou náchylnější na slzení, jelikož se jim chlupy dostávají více do oka. Dalším důvodem může být špatně narostlé nebo deformované víčko, které dráždí povrch oka. Hodně slzí také psi s mělce usazeným okem, kdy dochází k vysušování, a proto musí být tvorba slz větší. Dále jsou náchylní pejsci s krátkým či deformovaným čumákem kde jsou zúžené slzné kanálky a neodvádějí slzy dostatečně, a proto dochází k jejich úniku. Samozřejmě nadměrné slzení může být způsobeno i zánětem nebo jinými zdravotními komplikacemi. Než tedy začnete stříhat srst kolem očí, otáčet víčka nebo lít litry očních kapek pro lidi, zajděte k veterináři, který vám příčinu pomůže vypátrat.
SLZNÉ SKVRNY
Pokud máte psa s tmavou srstí, toto slovní spojení vám asi nic neříká. Oproti tomu majitelé světlých, a především bílých pejsků ví moc dobře, co to znamená. Právě takoví pejsci vypadají, že pláčou nejvíce. Hnědé skvrny kolem koutků nebo celých očí či vedoucí až dolů kolem čumáku jsou místa, kudy tečou slzy, zachytávají se na srsti a poškozují ji. Slunečním zářením poté srst oxiduje a měn svou barvu. Fleky jsou skutečně hnědé až hnědočervené. Jsou způsobeny částicemi železa, zůstávajícími po rozpadu červených krvinek v těle. Jsou běžně vylučovány močí, ale také slzami. Psí slzy jsou navíc mnohem viskóznější než lidské, proto tak dobře ulpívají na chlupech.
foto: unsplash.com/Kathy Marsh
JAK NA SKVRNY?
Příčina – předně musíte určit příčinu nadměrného slzení a pokusit se ji odstranit nebo alespoň zmírnit.
Antibiotika – skvrny mohou být totiž doprovázeny kvasinkovou infekcí (vlhko) a antibiotika mohou pomoci s jejím odstraněním. Tím mohou zmizet i skvrny na srsti.
Přírodní produkty – jako třeba Dokonalá láska, pracují s přírodními oleji a výtažky z bylin. Napomáhají regeneraci a hydratují srst.
Olejíček – můžete také zkusit potřít postižená místa olejem, slzy budou stékat po oleji, nezůstanou na srsti, a tak ji nebudou poškozovat. Nevyřeší to úplně skvrny již vzniklé, ale nová srst už se nebude zabarvovat.
Časté omývání – omývat postižená místa několikrát denně může také pomoci v odstranění nežádoucích skvrn. Alespoň dvakrát denně navlhčeným tampónkem jemně utřete pod okem vašeho pejska. Uvidíte, že se stav skvrn zlepší.
Jestli tečou vašemu psovi slzy jen ze silného větru nebo z prašné cesty, a ne ze smutku po vaší přítomnosti, neznamená to, že smutek necítí. A kdo ví, třeba jednou přijdou vědci na to, že psi opravdu mohou plakat a budou nám ještě o něco blíž.