Pozor na slunce i váš pes se může spálit

Datum:
2.7. 14:00
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Ron Berezovski

Slunečné dny lákají ven, je ale nezbytné se chránit. A tím myslíme nejenom sebe, ale i naše mazlíčky.

Slunečné dny vyčarují u většiny lidí nadšení, ale následky občas bolí. Říkáte si, že vašeho psa chrání srst, a proto se mu nic nemůže stát. U některých plemen je spálení pouze ojedinělé, ale jsou plemena, která na spálení od slunce trpí. Jsou to především naháči, krátkosrstí a světlí psi. Slunce ovšem způsobuje další problémy, tím je například úžeh a ten už si rasu a barvu srsti nevybírá. 

PŘÍZNAKY

Ačkoliv se vám může zdát spálení od sluníčka u psa jako pouhá banalita, rozhodně není dobré ho ignorovat. Hlavně spálená kůže je pro psy stejně bolestivá, jako pro lidi. Příznaky se moc neliší. Spálení u psa poznáte začervenalou kůží, velmi citlivou na dotek a může mít dokonce i horečku. 

foto:unsplash.com/Guilherme Stecanella

 

PREVENCE 

Jak chránit psa před spálením? Dobré je psa sluníčku zbytečně nevystavovat. Zvlášť pokud víte, že váš pes na spáleniny trpí, vyhledávejte raději stín. Neustále kontrolujte pitný režim a používejte ochranné přípravky. Samozřejmě tím nemyslíme, abyste ho namazali vaším opalovacím krémem, ale kupte přípravek přímo pro psy. Pokud psa budete mazat přípravky pro lidi, může se u něj objevit alergická reakce. Další popálení které hrozí psům, je spálení tlapek. Rozpálený asfalt není pro psa nic příjemného. Jestli máte možnost, vybírejte místa pro procházku ve stínu a nebo travnatém povrchu. 

foto: unsplash.com/Hector Heredia

Každý pes, který bude dlouho vystaven přímému slunci, může mít popáleniny. Jsou ovšem plemena, která jsou na spáleniny náchylnější. Patří mezi ně například chrt, boxer, zlatý retrívr, čínský chocholatý pes, pitbull a další. Proto vašeho mazlíčka v těchto letních dnech raději chraňte a hlídejte, aby měl pravidelně čerstvou pitnou vodu. Venčit můžete také až po západu slunce, kdy je ještě světlo, ale přehřátí ani spálení už nehrozí.