Proč je dobré nechat psa čichat na procházce?

Datum:
9.8.2021 20:28
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Beth Macdonald

 

Dejte psovi šanci využít více svého čichu, bude si procházku více užívat a dozví se mnoho informací.

Psi, kteří mají na procházce větší svobodu a možnost očichávat co je napadne, jsou více stimulování, uvolněnější a tím i unavenější. Jejich čich je zásadní pro komunikaci, zkoumání a hodnocení. Psí čich je několikanásobně silnější než ten náš. 

PROCHÁZKA 

Majitelé psů často dělají chybu, když se domnívají, že rychlejší a delší procházka je tou nejlepší volbou pro unavení psa. Pes je obvykle na krátkém vodítku a je veden po silnicích a chodnících těsně po boku svého pána. Vyberete-li raději trasu s trávou a dovolíte svému psovi být na volno, nebo aspoň mu dáte na vodítku více prostoru, poskytnete mu mnohem prospěšnější zážitek. Dejte mu šanci a čas, aby si sám vybral, co chce zkoumat.

LEPŠÍ POCIT 

Čichání je pro psa přirozená činnost, která má pro něj relaxační účinky. Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Applied Animal Behavior Science Journal dokonce popisuje, že psi, kteří mají více možností k očichávání, jsou spokojenější. 

foto: unsplash.com/2Photo Pots

 

UNAVENĚJŠÍ PES

Unavený pes nenapáchá škodu. Dopřejte psovi procházku u které bude moci zkoumat a očichat cokoliv se mu zlíbí, unavíte ho tím více, než rychlou procházkou. Poznávání nových věcí psa jednoznačně unavuje. 

KOMUNIKACE

Čichání je důležitá součást komunikace. Vás sice může frustrovat očichávání každého sloupku v ulici, ale váš pes pouze kontroluje pachové stopy jiného psa. Někteří majitelé mohou být v rozpacích, když jejich pes tíhne k očichání zadku jiného psa při prvním setkání. Pro psa je to však téměř jako podání ruky. 

foto: unsplash.com/freestocks

Dopřejte vašemu psovi větší volnost a možnost poznávat nové věci. Pomůžete mu tím psychicky, ale zároveň se i více unaví. 

 

zdroj informací: thesprucepets.com/GemmaJohnstone