Rodinný společník se zlatou srstí, to je Zlatý retrívr

Datum:
13.11. 19:35
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Enis Yavuz

Zlatý retrívr patří mezi nejoblíbenější psí plemena. Možná pro své laskavé oči, věrnost a nadšení pro život. Psi většinou dobře vycházejí s dětmi, jsou neuvěřitelně přítulní a inteligentní. Právě díky své inteligenci jsou často využíváni jako vodící, asistenční, pátrací a záchranářští psi. 

foto: unsplash.com/Cristian Castillo

HISTORIE

Původ zlatého retrívra pochází ze Skotska, kde se využívali především jako lovečtí psi. Majitelé skotských statků potřebovali psa, který by mohl aportovat ptáky buď ve vodě, nebo na souši, protože jejich loviště měla mnoho rybníků a močálů. Jak se zbraně zdokonalovaly, retrívři museli být schopni donést ptáky z větší vzdálenosti. Na počátku 20. století byli převezeni do Severní Ameriky jako lovečtí psi, ale i jako společníci. Roku 1925 byli oficiálně uznáni Americkým Kennel Clubem. Do zlatého retrívra se zamilovali i američtí prezidenti Gerald R. Ford a Ronald Reagan. 

foto: unsplash.com/David Moynihan

PÉČE

Srst zlatého retrívra je středně dlouhá s hustou podsadou a svrchní srstí odpuzující vodu. Denně potřebují kartáčovat a koupel asi jednou za měsíc jim také prospěje. Pokud si pořídíte toto plemeno, očekávejte byt plný chlupů. Na jaře a na podzim se línání ještě zhorší. Váš pes bude potřebovat také péči o drápky, aby se nelámaly a nezpůsobily zdravotní problémy. Vzhledem k tomu, že mají svěšené uši, jsou náchylnější na ušní infekce, takže mu je pravidelně kontrolujte.

foto: unsplash.com/Justin Aikin

POPIS PLEMENE

Zlatý retrívr je aktivní pes, který vyžaduje pravidelné procházky a důkladný výcvik. Velmi dobře vycházejí s ostatními psy a užívají si jejich společnost. Pro uspokojení jejich orální fixace mějte k dispozici hračky a žvýkací pamlsky. Toto plemeno vyžaduje společnost své rodiny, místo toho, aby byl sám na zahradě. Nejsou úplně vhodní jako hlídací psi, protože jsou přátelští ke všem. Jako každý pes i retrívr potřebuje socializovat. Pokud se rozhodnete pro zlatého retrívra, dostanete trpělivého společníka, který má rád děti. Ovšem pozor, díky své nadšené povaze a velkému tělu, může nechtěně dítě srazit a zranit ho. 

Zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI