Salašnická plemena, která zvládají drsný terén

Datum:
16.4. 14:20
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/NadineDoerle

I když tato jedinečná plemena obvykle pracují na farmách, aby chránili stáda, mohou být také skvělými rodinnými psy pro správné majitele. 

CHARAKTERISTIKA 

Většina horských psů je velká, silná a ochranitelská. Jsou považována za plemena na odborné úrovni, která se hodí spíše ke zkušeným majitelům, kteří vědí jak trénovat. Některá plemena jsou tak podsaditá a výkonná, že historicky táhla vozíky naložené zbožím. 

BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES 

Bernský salašnický pes je jedním ze čtyř příbuzných švýcarských salašnických plemen, které má dlouhou srst a je největší. Vznikl poblíž Bernu, kde ho využívali jako farmářského psa. Je inteligentní, oddaný rodině, dobře vychází s dětmi a ostatními domácími mazlíčky. Přestože jsou ochranitelští, málokdy jsou agresivní. Potřebuje denní cvičení a vyčesávání husté srsti minimálně jednou týdně. 

foto: pixabay.com/Pexels

KAVKAZSKÝ PASTEVECKÝ PES 

Pochází z pohoří Kavkaz, rozsáhlé oblasti mezi Evropou a Asií. Plemeno hlídalo hospodářská zvířata a chránilo usedlost. Při obraně svého stáda zaujímá odvážný, nebojácný, sebevědomý a divoký postoj. Je to plyšový medvídek, který miluje svou rodinu a děti. Mohou být nároční na trénink. Je to silné plemeno, které je nejlepší přenechat majitelům na profesionální úrovni, kteří mají zkušenosti s velkými hlídacími plemeny. 

foto: pixabay.com/RebaSpike

PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Díky své velikosti a bílé srsti jsou nádherní na pohled. Plemeno získalo svůj název podle pohoří Pyrenejí mezi Španělskem a Francií. Tito psi pracovali vysoko na svazích hor, hlídali stáda ovcí a chránili je před medvědy a vlky. Jsou hluboce oddaní své rodině a dbí nad svým domovem. I když jsou velcí, jsou v domě klidní a potřebují jen mírné denní cvičení, aby byli šťastní. 

foto: pixabay.com/evaschlomberg