Seznamte se, plemena pocházející ze Skotska

Datum:
21.11.2021 20:23
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/ChristianeMm

Skotsko se pyšní úžasnými hrady, skotskou whisky a temperamentními plemeny psů. Tato plemena mají široký rozsah vzhledu, proto nečekejte přehlídku stejných psů. Liší se od sebe velikostí a strukturou těla. Některá plemena jsou chována pro pasení, zatímco jiní jsou lovečtí psi. Co ovšem mají společné, je místo jejich původu. Tak se na ně pojďme podívat. 

SKOTSKÝ TERIÉR 

U tohoto plemene vás původ podle jména pravděpodobně moc nepřekvapí. Tito malí teriéři byli vyvinutý k lovu havěti ve Skotské vysočině. Dostali se do Severní Ameriky až na konci 19. století. I když jsou vyšlechtěni k lovu, jsou přátelští a milující společníci. 

foto: pixabay.com/LaresaPerlman

BORDER KOLIE

Inteligentní, energická a pracovitá border kolie má původ ve Skotsku, kde je velmi oblíbená hlavně díky svým impozantním pasteveckým dovednostem ve skalnaté vysočině. Border kolie je ovšem skvělá ve všem co dělá. Zvládá všechny psí sporty, má neskutečnou výdrž a je to skvělý společník. 

foto: pixabay.com/Eskimokettu

WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR - WESTÍK 

Westík je součástí skupiny skotských teriéru. Vyšlechtěný k boji proti zamoření hlodavci na tržištích a sídlištích. Ačkoliv jsou velmi přátelští,  umí být i paličatí. Jejich bílá srst potřebuje pravidelnou péči. 

foto: pixabay.com/No-longer-here

ZLATÝ RETRÍVR 

Původ tohoto přátelského plemene se zlatou srstí sahá do skotské vysočiny. Byli vyšlechtěni jako lovečtí společníci. Jsou velmi inteligentní a dnes patří mezi nejoblíbenější plemena. 

foto: pixabay.com/currens

BEARDED KOLIE

Dalším z působivých pasteveckých psů ve Skotsku je právě bearded kolie. Byli ve skotských skalnatých kopcích dlouho chváleni za své pastevecké schopnosti a těšili se oblibě i mezi elitou. 

foto: pixabay.com/versteeg