Seznamte se s oficiálně nejvyšším psem planety Země

Datum:
19.5. 20:25
Autor:
Jana Klouparová

foto: s laskavým svolením Brittany Davis

 

Přinášíme vám krátký životopis německé dogy jménem Zeus, která je oficiálním držitelem titulu největšího a nejvyššího psa na světě.

Výšku psa s božským jménem můžeme přirovnat k výšce osla, nebo možná dokonce koně. Právě díky tomu je až do roku 2023 Zeus zapsaný v Guinessově knize rekordů s největšími rozměry v kategorii psů. Celkově rekord drží dvě poslední desetiletí německé dogy, ale určitě musíme zmínit i to, že jsou to irští vlkodavové, kteří německým dogám šlapou z druhého místa na paty.

Zeus je dvouletá německá doga pocházející s Bedfordu v Texasu a je oficiálně nejvyšším žíjícím psem (samcem) na světě, a to díky své výšce 1 046 mm. Brittany Davis daroval osmitýdenní štěně německé dogy její bratr Garrett. Zeus byl největším štěnětem z celkově pětičlenného vrhu a už jako malé štěně byl o dost vyšší než ostatní. „Byl velký i na štěně. Měl obrovské tlapy," vzpomíná jeho majitelka Brittany.

Německé dogy byly původně vyšlechtěny k lovu prasat a své velké postavy využívaly k ochraně zámožných žen jedoucích v kočárech tím, že běžely vedle nich.

Brittany však říká, že Zeus preferuje mnohem uvolněnější přístup k životu. Tráví tak dny procházkami po sousedství se synem Brittany, se kterým jsou nerozlučná dvojka, spí v pokoji u jeho okna a toulá se po místních farmářských trzích, kde to má v oblibě. „Zeus je na farmářském trhu v Dallasu docela slavný," směje se jeho majitelka a dodává, že ho tam všichni prodejci znají, dostává od nich lahůdky a hodně pozornosti. 

I přes svou výšku má Zeus spoustu psích kamarádů, bez rozdílu jejich velikosti. Doma žjje Zeus se třemi australskými ovčáky, kteří jsou vedle něj opravdu miniaturní, ale dokáže se s nimi i pořádně vydovádět. Nejvyššímu psovi planety nechybí ani kočičí společnost. Penelope má tendence celý dům řídit, a tak se od ní Zeus raději drží dál.

Také výdaje za krmivo jsou u tak velkého psa skutečně citelným nákladem, Zeus však kromě kvalitních granulí občas ochutná i jiné dobroty, které zůstanou na lince. Nakonec proč se neobsloužit, když to má v úrovni čumáku. 

foto: s laskavým svolením Brittany Davis

 

zdroj info: guinnessworldrecords.com/news/2022/5/can-i-ride-him-zeus-the-great-dane-confirmed-as-worlds-tallest-dog