Shih tzu - malý, ale statný pes s bujnou srstí

Datum:
20.11. 18:27
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Dan-Kra

Malý, ale statný pes s bujnou, dlouhou srstí. Je velmi sebevědomý, hravý a odvážný. Shih Tzu je starověké plemeno a má dlouhou historii po boku šlechticů. Pokud je správně vycvičen a je o něj pečováno, může být skvělým společníkem. Díky jeho velikosti je ideální pes do bytu a do menších prostor. Jen se připravte, že o shih tzu budete neustále vědět i po dobu jeho spánku. Chrápání a frkání je u nich běžné. Díky jeho tvaru hlavy a krátkému čenichu často trpí na nemoci dýchacích cest. 

foto: pixabay.com/Toberoon

HISTORIE 

Důkazy o předcích lze vysledovat až ke starověkým plemenům v Tibetu. Jejich jméno pochází z čínského slova, které znamená lev, díky jejich vzhledu. Známý je především jako ušlechtilý pes Číny, zejména jako královský domácí mazlíček dynastie Ming od 14. do 17. století. Oblíbila si je i císařovna Tzu Hsi na konci 19. století. Shih Tzu byl vždy chován jako domácí mazlíček, nikdy nebyl využit k jiným účelům. Čínští králové nedovolovali, aby se s nimi obchodovalo mimo šlechtu, až v roce 1930 byli dovezeni do Evropy. 

foto: pixabay.com/sylviesi

PÉČE 

Srst Shih Tzu neustále roste, proto se mnoho majitelů tohoto plemene rozhodne psa stříhat. Kvůli tomuto typu srsti je denní péče naprostou nutností. V případě, že chcete udržet srst dlouhou, musíte kartáčovat každý den. Tato rasa se také nazývá hypoalergenní, díky jejich mírnému línání. I když se jedná o malé plemeno, je důležité ho socializovat a vycvičit. Plemeno je poměrně chytré, ale umí být i tvrdohlavé. V horkém počasí buďte raději opatrní, díky jejich plochému čumáku se mohou rychle přehřát. 

CHARAKTERISTIKA

Dobře se snáší s dalšími domácími mazlíčky, zvláště pokud jsou chováni společně. Také vychází dobře s dětmi, pokud se děti umí chovat k němu. 

 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI