Skáče váš pes na lidi? Poradíme vám, jak ho to odnaučit

Datum:
6.6. 09:43
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Bob Jansen

 

Vítá vás pes a skáče vám při tom skoro až na hlavu? Vám to možná nevadí, ale ostatním lidem to nemusí být příjemné.. 

foto: unsplash.com/Daniel Martins

 

Když pes skáče radostně na lidi, nemyslí tím nic zlého, právě naopak. Projevuje nadšení a radost z toho, že vás vidí. Samozřejmě to lidé snáší u štěňat a malých psů. Ale radostným vítáním může váš mazlíček nedopatřením i ublížit. Člověk nemusí být na skok a sílu psa připravený, může spadnout a zranit se. Také často pes nadšením dotyčného poškrábe. Není to cílený útok, ale může způsobit dost problémů. 

 

JAK PSA SKÁKÁNÍ ODNAUČIT? 

Odnaučit psa skákat na lidi je samozřejmě nejjednodušší ve štěněcím věku. Ale ani v dospělosti to není beznadějné, jen to chce pořádnou dávku trpělivosti. 

Psi skáčou většinou při vítání a jakmile jim radost ze setkání opětujete, jejich chování tím podporujete. Pokud chcete psa skákání odnaučit, musíte ho ignorovat, až do chvíle, kdy se uklidní. Pes si časem spojí, že mu věnujete pozornost až ve chvíli, kdy neskáče. Do tohoto výcviku je třeba zapojit celou rodinu. První dny nejsou lehké, ale za ten výsledek to stojí. 

Když pes takto nadšeně vítá i náhodné kolemjdoucí, je výcvik o něco těžší. Během výcviku mějte psa na vodítku. Sledujte jak pes reaguje a už při prvním signálu musíte zakročit. Psa stáhněte a snažte se zaujmout jeho pozornost. Pokud tento úkol zvládne, jsme si jistí, že si zaslouží pamlsek, který každý výcvik zjednoduší. Nikdy psa netrestejte, výcviku tím nijak neprospějete.

 

foto: unsplash.com/Cameron Venti